ФБИ/КИСА: Ирански хакери собрале податоци за американски гласачи

Американските безбедносни служби потврдија дека ирански хакери кои испратиле заканувачки електронски мејлови до илјадници Американци претходно овој месец „успешно пристапиле до податоците на гласачите на претстојните претседателски избори”.

ФБИ и Секретаријатот за внатрешна безбедност (КИСА) во заедничко соопштение наведоа дека „сторителите успешно добиле податоци од регистарот на гласачи во најмалку една американска федерална држава”.

Директорот за национално разузнавање Џон Ратклиф и директорот на ФБИ Крис Вреј минатата недела изјавија дека Иран и Русија собрале податоци за американските гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори во САД.

Невообичаената прес-конференција за разузнавање се одржа на само неколку денови пред претседателските избори во САД, откако демократските гласачи во најмалку четири клучни држави добија заканувачки мејлови, наводно од групата „Горди момци”, предупредувајќи дека ќе бидат прогонувани ако не гласаат за Трамп.

Прочитајте и...  Истражување за вакцината на Универзитетот Оксфорд и „АстраЗенека“: Ефикасна е 70 отсто, но е поевтина и полесна за транспорт и чување

Во таа операција биле користени адреси за е-пошта од регистарот на гласачи, кои вклучуваат определеност, адреса на домот и е-пошта и телефонски број.

Испраќачите тврдат дека ќе знаат за кој кандидат гласал примателот на мејлот на изборите на 3 ноември.

Поврзани вести

Украинскиот претседател Зеленски се излекува од коронавирусот

Слободен печат

ВИДЕО: Девојче падна од третиот кат од станбена зграда, сите останаа вчудовидени како се спаси

Илинка Иљоска

Германски виролог објаснува за короната: Зошто Кинезите трошат многу кондоми, зошто луѓето не требаше да се затвораат дома и како правилно постапи Путин

Слободен печат

ФОТО: На аеродром во Багдад уапсен генералниот координатор на ИСИС

Илинка Иљоска

Бајден ги номинира Блинкен за државен секретар и Кери за специјален пратеник за климата

И.И.

Германија нема да ги олесни рестриктивните мерки барем уште три недели

Слободен печат

Остави Коментар