ФБИ: ИРА пред 40 години планирала да ја потопи јахтата со кралицата Елизабета во Калифорнија

Принцот Филип и кралицата Елизабета со претседателот Роналд Реган и првата дама Ненси Реган во 1983 година/Фото: Michael Jacobs / Zuma Press / Profimedia

Терористи од Ирската републиканска армија пред четири децении планирале атентат врз британската кралица Елизабета Втора додека била во посета на САД, покажуваат доверливи документи што поради застареност вчера ги обелодени Федералното биро за истраги.

Атентатот, според документите на вкупно 102 страници, требало да биде извршен со фрлање „објект“ од мостот Голден Гејт во Сан Франциско директно врз јахтата со нејзиното височество, или со напад додека кралицата и нејзиниот сопруг, принцот Филип, се во посета на националниот парк Јосемити.

Плановите за атентат ги открил офицер што посетувал ирски паб во Сан Франциско, еден месец пред посетата на британската кралица на Калифорнија. Човек во пабот на 4 февруари 1983 година во разговор со офицерот рекол дека планира да ѝ се одмазди на кралицата поради смртта на неговиот син, кој загинал во Северна Ирска откако полицијата го застрелала со гумен куршум.

ФБИ ја оценила заканата како сериозна поради што го зајакнала обезбедувањето на кралската двојка и го ограничила пристапот до мостот Голден гејт. Во документите не е прецизирано какви мерки биле преземени во Јосемити. Кралицата без никакви инциденти ја завршила посетата.

Закани за кралицата имало и при нејзините посети на САД во 1989 и во 1991 година.

ФОТО: Официјално откриен надгробниот споменик на кралицата Елизабета Втора

Британската Влада за погребот на кралицата Елизабета потрошила над 200 милиони долари, најголем дел од средствата биле наменети за одржување на безбедноста

Кралицата Елизабета Втора беше цели 70 години на тронот иако немаше формално образование

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот