Фаворитите без проблеми во последното коло од Лигата на Европа - Слободен печат

Фаворитите без проблеми во последното коло од Лигата на Европа

Манчестер јунајтед влезе во победничка серија и по големите победи во Премиер лигата над Тотенхем и Манчестер сити, сега на ред дојде и Лигата на Европа. „Црвените ѓаволи“ со 4:0 го совладаа АЗ Алкмар за заверка на првото место во групата Л. Јанг, Мата и Гринвуд (два гола) ја тресеа мрежата на холандскиот тим.

Вулверхемптон со идентичен резултат го совлада Бешикташ, а во главната улога беше Јота кој постигна хет-трик. Четвртиот гол беше дело на Дендонкер.

Екипата на Башакшехир благодарение на голот на Ензо Кривели во последната минута од натпреварот ја победи Борусија Менхенгладбах со 1:2 и си обезбеди европска пролет.

Резултати:

Група Г:
Ренџерс – Јанг Бојс 1:1
Порто – Феенорд 3:2

Табела
Порто 10, Ренџерс 9, Јанг Бојс 8, Феенорд 5

Група Х:
Еспањол – ЦСКА Москва 0:1
Лудогорец – Ференцварош 1:1

Табела
Еспањол 11, Лудогорец 8, Ференцварош 6, ЦСКА Москва 5

Група И:
Гент – Олександрија 2:1
Волсфбург – Сент Етјен 1:0

Табела
Гент 12, Волфсбург 11, Сент Етјен 4, Олександрија 3

Група Ј:
Борусија М. – Башакшехир 1:2
Рома – ВАЦ 2:2

Табела
Башакшехир 10, Рома 9, Борусија М. 8, ВАЦ 5

Група К:
Слован – Брага 2:4
Вулверхемптон – Бешикташ 4:0

Табела
Брага 14, Вулверхемтон 13, Слован 4, Бешикташ 3

Група Л:
Манчестер Ј. – АЗ Алкмар 4:0
Партизан – Астана 4:1

Табела
Манчестер Ј. 13, АЗ Алкмар 9, Партизан 8, Астана 3

Прочитај повеќе

Јунајтед го потврди трансферот, Ешли Јанг слета во Милано! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Диви“ се врати во Македонија, потпиша за Пролет

Слободен печат

Мекинро: Се обложувам дека Ѓоковиќ ќе биде рекордер!

Слободен печат

Мухамед Али – кралот на рингот кој беше поголем од митот за себеси (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Германски ракометар заклучен во тоалет за време на натпревар

Слободен печат

Баерн подготвува чистка на лето, прв ќе лета Перишиќ

Слободен печат

Остави Коментар

8 + thirteen =

Прочитај повеќе

Карлос Саинц триумфира на премиерното Рели Дакар во Саудиска Арабија

Слободен печат

Желбите на Пандев: Македонија да игра на ЕВРО 2020 и Џенова да остане во Серија А

Слободен печат

Поранешен фудбалер на Реал Мадрид замешан во пукањето на Ковачевиќ

Слободен печат

Таа е наследничката на Шарапова: Руска тенисерка која не остава никого рамнодушен (ФОТО)

Зоран Спасоски

Покетино сигурно доаѓа во Јунајтед доколку…

Слободен печат

Јувентус и Барселона ќе прават двојна размена

Слободен печат