23 C
Скопје

Фаворит е Барса, во трката уште три екипи за потписот на Агуеро!

Аргентинскиот фудбалер Серхио Агуеро по 10 години ќе го напушти Манчестер сити ова лето и многу се шпекулира околу тоа кој би можел да биде новиот клуб во кариерата на одличниот напаѓач.

Постојат многу клубови кои би сакале да го ангажираат, но големите барања околу платата на Аргентинецот може да бидат проблем.

Агуеро е слободен играч на крајот на сезоната и ќе го напушти клубот без обештетување, а фаворит да го донесе е Барселона, додека во конкуренција се и ПСЖ, Јувентус и Челси.

Британските медиуми јавуваат дека Агуеро бара од следниот клуб неделна плата од 230.000 евра, што е за околу 70 илјади помалку од неговата сегашна плата во Сити.

Според познатиот новинар Нико Скира, каталонскиот клуб му понудил двегодишен договор на Агуеро и сака што побрзо да постигне соработка со него. Друг фактор е сигналот што Лионел Меси го испрати до управата, а кој, наводно, како услов да остане во клубот, бара офанзивниот дел од тимот да го засили врвен напаѓач, а желбата е токму Агуеро. Агуеро и Меси се кумови и големи пријатели скоро две децении, цимери во националниот тим и заедно станаа младински светски шампиони со аргентинската репрезентација во 2004 година. Од друга страна, холандскиот тренер Роналд Куман повеќе би сакал на „Камп Ноу“ да дојде неговиот сонародник Мемфис Депај, играчот на Лион.

33-годишниот Агуеро го напушта „Етихад“ како клупска легенда и најдобар стрелец на „граѓаните“ на сите времиња, тој постигна 257 гола на 384 одиграни натпревари досега. Агуеро го облече дресот на Манчестер сити во 2011 година, кога пристигна од Атлетико Мадрид за 40 милиони евра. Оваа сезона тој одигра само 15 натпревари за „граѓаните“ и постигна три гола.

Поврзани вести

ВИДЕО: Супер гол на Андонова против Еспањол и го прослави во стилот на Роналдо!

Слободен печат

ВИДЕО: Пандев стартер на „Луиџи Ферарис“, Сасуоло е пред Рома!

Слободен печат

Георгиевски: Одиме во Токио, живеам за олимписки медал!

Слободен печат

РФМ: Начевски за зборовите „ќе те колам“ доби дисциплинска санкција!

Слободен печат

Кубанецот Табоада е нов ракометар на Е. Пелистер

Слободен печат

Дали Тотенхем ќе ја прифати понудата од Манчестер јунајтед за Кејн?

Слободен печат

Остави Коментар