5 C
Скопје

Фаучи смирува: САД остануваат во СЗО и може да се приклучат на КОВАКС

Главниот медицински советник на американскиот претседател Џо Бајден, Ентони Фаучи, денеска потврди дека САД ќе останат членка на Светската здравствена организација (СЗО).

Бајден вчера потпиша извршна наредба за укинување на одлуката на администрацијата на Доналд Трамп за повлекување на земјата од СЗО.

Фаучи додаде дека САД ќе ги исполнат своите финансиски обврски кон СЗО и ќе престанат да ги отповикуваат вработените кои работат со организацијата.

Тој исто така соопшти дека Бајден најверојатно ќе потпише директива со намера да се приклучи на иницијативата КОВАКС, чија цел е да се обезбеди рамномерна дистрибуција на вакцината за коронавирусот низ целиот свет.

Извор:МИА

Прочитајте и...  Рецесијата во Грција за 2020 година помала од очекуваното

Поврзани вести

Која е нишката што ја поврзува Македонија со кланот „Америка“

Слободен печат

Милета Миљаниќ, ака Мајк падна во Њујорк: Агентите на ФБИ му ставија лисици на рацете на водачот на кланот „Америка“

Слободен печат

Хелен Мирен ќе ја напише светската порака по повод Светскиот ден на театарот

Слободен печат

Вашингтон со критика до Пекинг заради наметнување на изборниот закон во Хонгконг

Слободен печат

ВИДЕО I Еден мигрант загина, а неколку се повредени во експлозија во минско поле во близина на Плитвице

Слободен печат

Захарова: Русија конструктивно ќе одговори на позитивните сигнали од САД

Слободен печат

Остави Коментар