15 C
Скопје

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Водечкиот американски експерт за заразни болести, Ентони Фаучи потврди дека вакцините против ковид-19 кои се одобрени во САД се безбедни, откако американските регулатори ја запреа испораката на вакцини на „Џонсон и Џонсон“ заради извештајот во кој се наведува дека тие можат да доведат до создавање на крвни згрутчувања.

Директорот на американскиот центар за контрола и превенција на болести, Рошел Валенски ги повика Американците да ги искористат своите закажани термини за вакцинација со вакцината на „Модерна“, додека американската влада работи на тоа да се озбезбедат останатите одобрени вакцини за да се надокнади паузата во испораката на вакцините од „Џонсон и Џонсон“, пренесува Ројтерс.

-Веруваме дека со податоци и факти ќе ја зајакнеме довербата на јавноста во владата и во вакцините, рекол координаторот за одговор на Белата куќа на ковид-19, Џеф Зиентс на брифинг за медиумите.

Американските сојузни здравствени агенции во вторникот препорачаа на најмалку неколку дена да се запре користењето на вакцини на компанијата „Џонсон и Џонсон“, откако шест жени помлади од 50 години добија крвни згрутчувања после примање на таа вакцина.

Извор: Блиц.рс

Поврзани вести

Нова скандалозна порно-група со слики и видеа: На Телеграм се појави „Перверзии на Балканот“

Слободен печат

Лајчак: Несомнено за Косово, успех во дијалогот значи да се стане земја кандидат за ЕУ

Слободен печат

Германија, Шпанија и Франција заедно ќе развијат нов борбен авион

Слободен печат

Регионален ковид-19 пресек: Мал пад на бројот на нови инфекции

Слободен печат

Бугарски брачен пар заврши зад решетки во Германија: Продавале новороденчиња во Грција

Слободен печат

Маск: Старлник услугата ја нарачаа половина милион луѓе

Слободен печат

Остави Коментар