6 C
Скопје

Фаучи: САД мора да се држат до стратегијата за две дози на вакцина

САД мора да се придржуваат до стратегијата за давање на две дози при примена на вакцините што се развиени од компаниите „Фајзер“, „БајонТек“ и „Модерна“, истакна водечкиот американски епидемиолог, Ентони Фаучи.

Фаучи за „Вашингтон пост” изјави дека е ризично да се одложи втората доза на вакцината со цел да се вакцинираат повеќе Американци.

Тој додаде дека примена на стратегијата за давање една доза може да доведе до тоа луѓето да бидат помалку заштитени, да овозможат ширење на мутациите и да го зголемат скептицизмот кај оние Американци кои не сакаат да се вакцинираат.

– Им кажуваме на луѓето дека треба да земат две дози и потоа им велиме: Упс, се премисливме?, праша Фаучи.

Прочитајте и...  Новороденче од Крагуевац поврзано на респиратор поради коронавирус

Тој додаде дека во понеделникот разговарал со британските здравствени власти, кои одлучија да ја одложат втората доза со цел да се зголеми бројот на луѓе што ќе примат вакцина што е можно поскоро. Фаучи рече дека примената на таквата стратегија нема да има смисла во САД.

Тој додаде дека науката не поддржува одложување на втората доза за овие вакцини и посочи на истражување посветено на фактот дека давањето две дози развива доволна заштита од позаразните мутации, додека употребата на една доза може да ги доведе Американците во ризик од видовите како што е оној кој првпат беше откриен во ЈАР.

– Не знаете колку е трајна таа заштита, рече Фаучи.

Прочитајте и...  Заев ги повика Македонците во Албанија: Гласајте за Еди Рама и Васил Стерјовски на изборите на 25 април

Фаучи во неделата ги повика Американците да примат која било од трите вакцини достапни во САД, вклучувајќи ја и неодамна одобрената вакцина на „Џонсон&Џонсон“.

Поврзани вести

Псаки: Администрацијата на Бајден засилено спроведува активности за спречување на оруженото насилство

Слободен печат

Бремените жени во Велика Британија ги советуваат да се вакцинираат со вакцините на „Фајзер“ или „Модерна“

Слободен печат

Земјотрес од 4.2 степени регистриран во Јадранско море

Слободен печат

Ивановска: Генералниот секретаријат и за нас набави клими, но имаше дузина барања за тоа

Слободен печат

Советодавниот одбор на ЦДЦ на 23 април ќе одлучува дали да ја продолжи паузата за вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Слободен печат

Тасева: Владата требаше да го разреши Рашковски, а не да чека да си поднесе оставка

Слободен печат

Остави Коментар