Фаучи: Не можеме со сигурност да сметаме на ефикасна вакцина

Луѓето се собираат во барови и јавни места, игнорирајќи ги препораките. 

Водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи изјави денеска дека САД не можат со сигурност да сметаат на ефикасна вакцина против Ковид-19, предупредувајќи дека дневниот број на заразени лица би можел да се удвои доколку граѓаните не се придржуваат кон мерките за заштита.

Фаучи пред американскиот Конгрес изјави дека експертите кои се занимаваат со развој на вакцината се „умерено оптимистични” кога станува збор за нејзината ефикасност.

– Од големо значење е да имаме безбедна и ефикасна вакцина што ќе им биде достапна на сите во оваа земја, истакна Фаучи.

Тој додаде дека е загрижен поради зголемениот број случаи на заразени со коронавирус во повеќе од половина од сојузните држави на САД, вклучувајќи ги Аризона, Флорида и Тексас.

Прочитајте и...  Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

Фаучи рече дека постои загрижувачки феномен, според кој државите или целосно ги спроведуваат строгите епидемиолошки мерки или се отворија прерано, а луѓето се собираат во барови и јавни места, игнорирајќи ги препораките. 

Прочитај повеќе

Нови 136 случаи на коронавирус, починаа шест лица, а оздравени се 123 пациенти

Слободен печат

Промашена „бомба“ за Заев: Тој вели „мaрш“, а напишано е „важи“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Состојбата не се подобрува: Нови 287 случаи на коронавирус во Србија, 11 лица починаа

Слободен печат

Заев: На 15 јули излези и гласај за заедно да ја градиме нашата иднина (ВИДЕО)

Слободен печат

Бесплатна телефонска линија во канцеларијата на Народниот правобранител на денот на изборите

МИА Агенција

Мицковски од Штип: Мотивирани сме, не мотивира поддршката од народот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Зибери: Верувам во поддршката на илјадници граѓани

МИА Агенција

Рекорден број новозаболени и хоспитализирани лица со Ковид-19 во некои американски сојузни држави

МИА Агенција

Лукаревска: Покажавме одговорност, ги вративме слободата и европскиот пат

МИА Агенција

ГДУ: На 15 јули да испратиме порака во името на граѓанинот

МИА Агенција

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНE го осуди објавувањето на снимките, бара истрага од надлежните

МИА Агенција

Шахпаска: Негласањето носи ризик да изгубиме се што постигнаме заедно

МИА Агенција