Фатена криминална група од Србија која криумчарела мигранти

Мигрантски камп во Грција / Фото: EPA-EFE/VANGELIS PAPANTONIS

Српската и германската полиција, во соработка, уапсија пет членови на организирана криминална група, кои се осомничени за криумчарење на најмалку 15 илегални мигранти во Австрија и Германија, со финансиска компензација од 6.000 до 10.000 евра по група од три лица.

По неколкумесечна истрага, државјаните на Србија И. З. (40) беа уапсени на територијата на Нови Сад, Зрењанин, Владичин Хан и Аранџеловац, кои се сомничат дека се организатори на оваа криминална група, К. А. (35), М. Д. (42), С. Н. (36) и Д. М. (32).

Тие се товарат за организирање илегален премин на територијата на Република Србија, илегално преминување на државната граница меѓу Србија и Хрватска, нивен транспорт низ територијата на Хрватска и понатаму до Австрија, од 15 февруари до 2 јули годинава, со цел да стекне нелегална имотна корист.и Германија.

Се сомнева дека И.З. организирал прием на илегални мигранти на територијата на општините Нови Сад и Врбас, нивно сместување и криење во товарните делови на камионот, по што биле пренесени во Хрватска, избегнувајќи контрола на границата.

Членовите на организирана криминална група ги делеа парите меѓу себе во зависност од нивната улога во криумчарење илегални мигранти.

При претресот на становите и другите простории што ги користеле осомничените, полицијата пронашла 14 телефони, околу 1.850 евра и два автомобили.

Поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело нелегално преминување на државната граница и криумчарење луѓе, осомничените се изведени до надлежното обвинителство со кривична пријава.

 

Извор: Блиц

Видео на денот