Фатена банда крадци од Прилеп, „оперирале“ во куќи, магацини, цркви, манастири и викендички

Полиција СТОП сообраќај сообраќајка
Полиција лента/Фото: МИА

Битолската полиција поднесе пријава против петчлена група крадци од Прилеп, кои во текот на речиси една година краделе во Битола и битолско, соопшти МВР.

„СВР Битола поднесе кривична пријава против С.А.(33), Ф.Е.(40), Џ.А.(30), Е.Б.(33), Е.А.(26) и Ф.Ќ.(39), сите од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторени 87 кривични дела „тешка кражба”, „кражба” и „прикривање”. Пријавените, во периодот од април 2021 до февруари 2022 година, на подрачјето на Битола и селата Путурус, Црнобуки, Вашарејца, Добрушево, Радобор и Трап“, се вели во полицискиот билтен.

„Тие со употреба на погоден предмет и физичка сила, извршиле тешки кражби, тешки кражби во обид и кражби во куќи, викендици, стопански дворови, цркви, манастири, магацини, базни станици, при што одзеле разни предмети и се стекнале со противправна имотна корист од 1.524.400 денари“, велат од МВР.

Видео на денот