„Фараоните“ светски кадетски шампиони – Слободен печат
РакометСпорт

„Фараоните“ светски кадетски шампиони

Репрезентацијата на Египет триумфира на Светското кадетско првенство кое се играше во Скопје, откако во финалето ја победи Германија со 32:28.

Репрезентација на Египет е ракометен светски кадетски шампион откако во финалето ја совлада Германија со 32:28.
Новиот шампион беше во водство во текот на целиот меч и на крајот сосема заслужено дојде до победата.

Во натпреварот за третото место, Данска со убедливи 35:27 ја совладаа Португалија која пак во осминафиналето ја елиминира Македонија.

Петтото место и припадна на Унгарија која ја победи ја Франција со 31:20, додека во натпреварот за седмото место, Шпанија со 30:26 го совлада Исланд.

Македонската репрезентација на Мундијалот кој се играше во Скопје го освои на 13.место. Младите ракометари со две победи ја поминаа групата но во осминафиналето загубија од Португалија.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close