Фантастичниот Циципас го победи Зверев и се пласира во полуфиналето - Слободен печат

Фантастичниот Циципас го победи Зверев и се пласира во полуфиналето

И двајцата тенисери во овој дуел влегоа со победи во првото коло и влогот од вечерашниот дуел беше пласман во полуфиналето. На крајот далеку поуспешен беше Стефанос Циципас кој со 6:3,6:2 го победи Зверев и си обезбеди место меѓу полуфиналистите на завршниот Мастерс.

Иако се очекуваше голема борба на двајцата млади тенисери, рамноправа игра имаше само во првите шест гема (3:3) по што на теренот доминираше само еден тенисер, Стефанос Циципас. Со еден брејк во првиот сет дојде до триумф од 6:3, а со одлична игра продолжи во вториот сет.

Веднаш успеа да направи брејк и да го одземе сервисот на противникот за водство од 4:1 и до крајот рутински си ја одработи задачата за втор триумф кој му донесе пласман во полуфиналето.

Прочитајте и...  Профитерите заработуваат од смртта на Брајант, сликичка продадена за неверојатни 50.000 долари

Прочитај повеќе

Барса ќе го продаде Иван Ракитиќ во јануари!?

Слободен Печат

Коронавирусот се одрази и на спортот: Откажани трки во скијање, фудбалерки во карантин

Слободен печат

Само трагичната смрт на Дражен може да се спореди со оваа на Коби

Слободен печат

Профитерите заработуваат од смртта на Брајант, сликичка продадена за неверојатни 50.000 долари

Слободен печат

Тим последен полуфиналист, подобар од Надал во четири сета

Слободен печат

Ливерпул не е толку силен, Премиер лигата е слаба

Слободен печат

Остави Коментар

16 − one =

Прочитај повеќе

Мурињо и официјално си доби засилување во нападот

Слободен печат

АБА ја потврди казната за МЗТ Скопје

Слободен печат

Шекил: Сè уште не спијам, го загубивме најголемиот во историјата на Лејкерс

Слободен печат

НБА лигата во иднина без броевите 8 и 24?

Слободен печат

Навивачите на Јунајтед со чадни бомби го нападнаа домот на Вудворд (ВИДЕО)

Слободен печат

Прво грен слем полуфинале за Зверев, Халеп меѓу четирите најдобри за помалку од еден час

Слободен печат