4 C
Скопје

Фантастична партија на Димитријевиќ за триумф на Хувентуд

Македонскиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ е најзаслужен за триумфот на неговиот Хувентуд од 79:72 над Монако во третото коло од втората рунда во Еврокупот.

Димитријевиќ сам го носеше својот тим во првото полувреме кога на неговите соиграчи не им одеше ништо од рака. Монако го доби првиот дел со 38:40, а Димитријевиќ постигна 15 поени.

Во вториот дел се разиграа и неговите соиграчи и на крајот успеаја да дојдат до победа од 79:72 по која Хувентуд остана единствен со максимален ефект по три кола во групата Е.

Димитријевиќ натпреварот го 22 поени, три скока и две асистенции.

Прочитајте и...  Федерер нема да ја брани титулата на Мастерсот во Мајами

Поврзани вести

ВИДЕО: Кој може да го запре Сити, „граѓаните“ сè поблиску до светскиот рекорд!

Слободен печат

ВИДЕО: „Старата дама“ ја продолжи шампионската трка со миланските ривали!

Слободен печат

Лига Европа: Еурофарм Пелистер во осминафиналето против Магдебург

Слободен печат

Де Лаурентис бара да се одложи дербито меѓу Јуве и Наполи!

Слободен печат

Дупјачанец: Жалам што не победивме, заморот во овој момент е оправдан!

Слободен печат

Лига Европа: Металург во последните секунди до реми со Адемар Леон!

Слободен печат

Остави Коментар