18 C
Скопје

„Фајзер“ очeкува да продаде вакцини за 26 милијарди долари

Американската фармацевтска групација „Фајзер“ соопшти дека очекува во 2021 година да продаде 1,6 милијарди дози од својата вакцина против ковид-19, развиена во соработка со Бионтех, за околу 26 милијарди долари, многу поголема сума од очекуваното.

На крајот на февруари, компанијата процени дека годинава може да продаде дози вакцини за околу 15 милијарди долари. Оттогаш, компанијата потпиша нови договори за 2021 година, поточно со Европската комисија.

„Фајзер“ склучи договори за снабдување со вакцини со Канада и со Израел по 2021 година, а преговара и со други земји.

„Фајзер“ до 3 мај дистрибуира речиси 430 милиони дози вакцини во 91 земја и територии низ целиот свет.

Вкупниот промет за 2021 година е помеѓу 70,5 и 72,5 милијарди долари наспроти 59,4 – 61,4 милијарди според претходните проценки. Компанијата веќе продаде вакцини во вредност од 3,5 милијарди долари во првиот квартал.

Освен вакцината против ковид-19, напреднаа и другите активности на Фајзер – прометот е зголемен за осум отсто. Приходите на лабораторијата се зголемија за 45 проценти на 14,6 милијарди долари, додека аналитичарите предвидоа само 13,6 милијарди долари.

Така, нето добивка на Фајзер забележа раст за 45 проценти и изнесува 4,9 милијарди долари.

Поврзани вести

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 436 пациенти

МИА Агенција

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани девет пациенти

МИА Агенција

Италијанската крајбрежна стража пресретна четири брода со 500 мигранти

МИА Агенција

Груби: Ние направивме сè, редот е на ЕУ

МИА Агенција

Гир: Време е да се оди напред

Борисов: ЕУ е најдоброто место за живеење во светот

МИА Агенција

Остави Коментар