6 C
Скопје

„Фајзер” ќе побара дозвола за итна употреба на нејзината вакцина во САД

Фармацевската компанија „Фајзер” во следните денови ќе побара дозвола за итно користење на својата вакцина против ковид-19 во САД, откако резултатите од последната фаза на студијата покажаа дека таа е ефикасна во 95 отсто од случаите и не предизвикува сериозни несакани ефекти.

Компанијата во следните неколку дена ќе аплицира за дозвола за итни случаи и очекува Комитетот за вакцини при Управата за храна и лекови на јавна седница да ги разгледа резултатите, најверојатно во декември.

Извор запознат со ситуацијата тврди дека Управата за храна и лекови планира состанокот да се оддржи меѓу 8 и 10 декември, иако може да дојде до промена на датумот.

Британските медиуми наведуваат дека Управата за храна и лекови одбива да ги коментира наводите.

Прочитајте и...  Крај на ерата на Кастро во Куба, Раул најави оставка

Претходно, денеска, „Фајзер” соопшти дека 170 од 43.000 волонтери кои учествувале во студијата се заразиле со коронавирусот, од кои 162 случаја примале плацебо или редовни инјекции со солен раствор, додека осум случаи биле потврдени кај учесниците кои примиле вакцина.

– Тоа значи дека вакцината е ефикасна во 95 проценти, соопштија од „Фајзер”.

Поврзани вести

Псаки: Администрацијата на Бајден засилено спроведува активности за спречување на оруженото насилство

Слободен печат

Бремените жени во Велика Британија ги советуваат да се вакцинираат со вакцините на „Фајзер“ или „Модерна“

Слободен печат

Земјотрес од 4.2 степени регистриран во Јадранско море

Слободен печат

Ивановска: Генералниот секретаријат и за нас набави клими, но имаше дузина барања за тоа

Слободен печат

Советодавниот одбор на ЦДЦ на 23 април ќе одлучува дали да ја продолжи паузата за вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Слободен печат

Тасева: Владата требаше да го разреши Рашковски, а не да чека да си поднесе оставка

Слободен печат

Остави Коментар