ФА го казни Деле Али поради шегите за коронавирусот!

Играчот за врска во февруари објави видео на „Снепчет“ во кој се гледа како се потсмеваше со Азиец и со коронавирусот.

Фудбалерот на Тотенхем Деле Али е суспендиран на еден натпревар од Фудбалската асоцијација на Англија (ФА), поради објавување на видео клип за коронавирусот.

Играчот за врска во февруари објави видео на „Снепчет“ во кој се гледа како се потсмеваше со Азиец и со коронавирусот.

Овој вирус мора да биде побрз за да ме фати – се тогашните зборови на фудбалерот кој на сослушувањето на ФА рекол дека бил „предаден“ од еден пријател на „Снепчет“. Менаџерот на клубот Жозе Мурињо тврдеше дека неговиот фудбалер не е расист и дека веднаш се извини.

Веднаш играчот на Тотенхем ја избриша објавата и испрати извинување, но не и доволно да помине неказнето.

Здраво, луѓе, ова е Деле. Само сакам да извинам за видеото што го објавив. Не сакам да имате лошо мислење за мене, не беше смешно и веднаш го избришав. Не треба да се шегувате со вакви работи. Ја праќам сета моја љубов на луѓето во Кина – рече Али во видеото.

Прочитајте и...  Лига Европа: Еурофарм Пелистер брка изненадување во Данска!

Репрезентативецот на Англија како дел од казната ќе мора да плати и 50.000 фунти и да присуствува на образовен курс.

Тотенхем првиот меч после паузата поради пандемијата ќе го одигра на 18 јуни од 21.15 часот против Манчестер јунајтед на домашен терен.

Поврзани вести

Победнички старт на Ѓоковиќ на турнирот во Виена

Слободен печат

Претседателот на ФИФА позитивен на коронавирус

Слободен печат

Објавена листата на најбрзи фудбалери, Мбапе нема конкуренција

Слободен печат

Мурињо во елемент: Во Тотенхем нема место за примадони

Слободен печат

Барселона поради Бартомеу не го донесе Халанд пред три години, го избркал директорот кој договарал трансфер

Слободен печат

За да не загуби 500 милиони долари, сезоната во НБА ќе стартува пред Нова година

Слободен печат

Остави Коментар