Ф1 легендата Алонсо преживеа страшна несреќа на релито „Дакар“! (ВИДЕО)

Обидот на Шпанецот беше да го премине песочниот рид, а поради оштетувањата на возилото и поправките тимот загуби 68 минути и моментно е рангиран на 14. позиција.

Во текот на 10. етапа од традиционалното рели „Дакар 2020“ поранешниот Формула 1 шампион Фернандо Алонсо доживеа незгода.

Автомобилот на двократниот Формула 1 шампион двапати се преврте, но и покрај тоа помина после извесен период успеа да ја продолжи трката, како ништо да не се случило.

Од два различни агли можете да погледнете на видео записот како сето тоа изгледаше.

Обидот на Шпанецот беше да го премине песочниот рид, а поради оштетувањата на возилото и поправките тимот загуби 68 минути и моментно е рангиран на 14. позиција.

Прочитајте и...  Војдан Стојановски и Данкерк го доживеаја и вториот пораз во францускиот шампионат

И неговиот совозач Марк Кома поминаа без повреди, а инаку овој инцидент се случи на само два километри од крајот на етапата долга 534 километри.

 

Прочитај повеќе

Мурињо на пенали го елиминира „ученикот“ Лампард од Лига купот

Слободен печат

Динамо Киев, Олимпијакос и Ференцварош ќе играат во ЛШ

Слободен печат

Војдан Стојановски и Данкерк го доживеаја и вториот пораз во францускиот шампионат

Слободен печат

Ролан Гарос: Циципас со пресврт во второто коло

Слободен печат

Сопственикот на Далас, Кјубан го спаси од улица пропаднатиот НБА играч

Слободен печат

Металург ќе игра во ракометната Лига на Европа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дортмунд ги одби милионите од Јунајтед за Санчо

Слободен печат

Алкантара позитивен на коронавирус

Слободен печат

Тони Надал: За Федерер секогаш имавме план, против Новак не знавме што да очекуваме

Слободен печат

Иако загуби од Ѓоковиќ, Имер го има поенот на турнирот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар повторно не игра ЛШ, одложен натпреварот и против Пик Сегед

Слободен печат

КФСМ има резервен план доколку се појават проблеми со коронавирусот во мак баскетот

Зоран Спасоски