Ф1: Ботас на пол позиција во Австрија

Денеска на патеката „Ред Бул ринг“ беа одржани квалификациите за првата трка оваа сезона во Формула 1 шампионатот.

Во Австрија најдоброто време го имаше возачот на Мерцедес, Валтери Ботас и ќе стартува од пол позицијата.

Финецот имаше најбрз круг со резултат 1,02,939 мин. пред неговиот клупски колега и актуелен светски шампион, Луис Хамилтон од Велика Британија.

Од третото место ќе стартува членот на Макс Ферстапен во Ред Бул, а зад него возачот на Мекларен, Ландо Норис (+0,687).

Четирикратниот светски првак, Себастијан Фетел заврши дури на 11 место и не се пласираше во последната трета квалификациска рунда.

Прочитајте и...  Пандев и Џенова следната сезона со нов тренер!?

Денеска имав добар резултат, но најважното е утре – рече Ботас после квалификациите.

Главната трка е в недела од 15.00 часот.

Прочитај повеќе

Атлетико во проблеми пред ЛШ: Двајца позитивни на коронавирус!

Слободен печат

Можните ривали на Шкендија, Шкупи и Ренова во Лига Европа

Слободен печат

Пандев и Џенова следната сезона со нов тренер!?

Слободен печат

Дури 10 играчи пред разделба со „Старата дама“!?

Слободен печат

Халеп се двоуми дали да игра на „УС Опен“!

Слободен печат

1МФЛ: Мирољубиво на Чаир, Силекс ја „торпедираше“ Беласица!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вилијан го напушти Челси, следува трансфер во Арсенал!

Слободен печат

Ферстапен најдобар на 70 роденден на Формула 1 (ВИДЕО)

Слободен печат

Димитровски: Карабах е фаворит, но се игра еден натпревар и сè е можно!

Мото ГП: Историски триумф на Биндер во Брно

Слободен печат

Левандовски на четири гола од рекордот на Роналдо

Слободен печат

Деркоски и Констандиновска победници на Крушевскиот пливачки маратон

Слободен печат