Евтино, ефикасно и лесно до убава кожа на лицето (РЕЦЕПТИ)

Секoј ден се соочуваме со неправилностите на кожата. Црвенилото, мозолчинања, црнките или сувата кожа можат да се појават во рок од неколку часа, а потребни се неколку дена за проблемот да се повлече.

Можеби немате средства за козметички препарати, а и производите од аптеките содржат доста хемикалии кои можат повеќе да ви наштетат отколку да ви помогнат. Дејвид Бенк, дерматолог од Њујорк вели дека истражувањата покажале дека кожата можете да ја одржувате со природните производи кои ги имате дома.

Масна кожа

1. Маска од банана и мед

Згмечете една банана и додадете две лажици мед и неколку капки лимонов сок. Ставете ја смесата на лицето и држете ја 20 минути. Потоа маската отстранете ја со влажна крпа натопена во топла вода. Вака можете да ги решите акните.

Прочитајте и...  Почетокот на владеењето на кралицата Елизабета Втора го одбележале паѓањето на Бртанската империја и сиромаштијата во државата: Зошто само Британија уште го практикува крунисувањето?

2. Маска од тиква и мед

Една лажица варена тиква помешајте ја со половина лажица павлака и една лажица мед. Маската треба да стои 15 минути на лицето. Измијте ја со топла вода. Вака ќе спречите појава на неправилности.

Акни

1. Маска за лице од аспирин

Два аспирина изгмечете ги во мал сад и додадете малку вода колку само правот да се претвори во паста. Потоа додадете половина лажица мед и нанесете ја смесата на лицето. Маската треба да стои додека не се исуши на лицето и потоа измијте ја.

2. Маска од сливи

Направете пире од три сливи и помешајте ги со половина лажичка куркума, една лажичка мед и една лажичка јогурт. Смесата нежно втријте ја во кожата и оставете ја десет до петнаесет минути на лицето. Измијте со топла вода.

Прочитајте и...  Таа е кул мајка која обожава да танцува: Џесика Алба ја освои Тик-Ток платформата и ги воодушеви фановите (ВИДЕО)

Сува кожа

1. Маска од алое вера и авокадо

Половина авокадо згмечете го и помешајте го со две лажици гел од алое вера, една лажица овесна каша и една лажица мед. Смесата нанесете ја на чисто лице и оставете за 15 минути. Измијте ја со топла вода.

2. Лонсион со мед

Во хидратантната крема која секојдневно ја користите, додадете неколку капки мед пред нанесувањето.

Црвенило

1. Маска од свежи краставици и овесна каша

Една шољичка сварена овесна каша помешајте ја со ситно исецкана краставица. Смесата на лицето треба да стои 20 минути и потоа отстранете ја со крпа натопена во топла вода.

Прочитај повеќе

Хороскопски знаци кои се експерти за флертување! Дали сте меѓу нив?

Слободен печат

Фластер на главата, крвави раце и гребаници насекаде: Познатата пејачка паднала од велосипед и тешко се повредила (ФОТО)

Слободен печат

Ријана направи хаос на социјалните мрежи: Објави фотографии во долна облека од кои нема да ви биде сеедно! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ќе ви ги стопли срцата: Прегратката на овие момчиња ќе ви докаже колку бојата на кожата не е важна! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

„За некои луѓе црните животи не вредат“ – Ештон Кучер со солзи се огласи на Инстаграм (ВИДЕО)

Слободен печат

Го повикав човекот со кого ме изневеруваше сопругата: Сè одрекуваше, а мене целиот град ми се смееше! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Миленикот на Холивуд сепак има мана: Не можел да го запамети името на филмот, па морале да го сменат

Слободен печат

Франц од Нокаут и неговата сопруга Ема во Лос Анџелес го прославија првиот роденден на Мелоди! (ФОТО)

Васко Спасоски

ЕДУЦИРАЈ СЕ: Предлог книжевни дела кои обработуваат теми поврзани со расизмот (I дел)

Слободен печат.

Во вилата на Ражњатовиќ се слави на големо! Трубачи влегоа во домот, Цеца игра на маса и пее на цел глас, Вељко ја кити музиката со пари (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Сопругата на фудбалерот на Реал Мадрид не мирува: Софија Милошевиќ во третиот месец од бременоста се „соблече“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Први фотографии од синовите на славната тенисерка и фудбалерот – Папараците ја уловија Ана Ивановиќ на прошетка со синовите Леон и Лука! (ФОТО)

Слободен печат