Eвростат: Романците и Литванците најмногу трошат на храна и безалкохолни пијалоци

Во 2018 година домаќинствата во Европската унија потрошиле повеќе од една милијарда евра (1.047 мрд. евра) на „храна и безалкохолни пијалоци”. Тоа претставува 12 отсто од вкупните расходи за потрошувачка и се едни од најголемите давачки на домаќинствата во ЕУ по „вода, електрична енергија, гас и други горива”

Тие издатоци се 24 отсто од трошоците на домаќинствата во претходната година, а транспортот учествуваше со 13 отсто од буџетот на домаќинствата.

Домаќинствата во Романија потрошиле околу една петтина од вкупните трошоци на домаќинствата за храна и безалкохолни пијалоци. Следуваат Литванците и Естонците кои најмногу потрошиле на храна и пијалоци.

Според Евростат, Литванија забележала најголемо намалување на трошоците за храна, додека најголемо зголемување има во Чешката Република и Словачка.

Прочитајте и...  Шест лица починаа, регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 и 113 оздравени пациенти

Помеѓу 2008 и 2018 година, уделот на вкупните расходи на домаќинствата за храна се намали или остана стабилен во повеќето земји-членки на ЕУ.

Најголемото намалување е забележано во Литванија, од 24 проценти од вкупните расходи на домаќинствата во 2008 година на 20 проценти во 2018 година. Слична статистика е забележана во Полска и Малта.

Спротивно на тоа, потрошувачката на домаќинствата за храна се зголеми во 10 земји-членки на ЕУ каде што се достапни податоци за 2018 година. Најголеми зголемувања се забележани во Чешка и Словачка, но и во Холандија и Унгарија.

Прочитај повеќе

Бајден виртуелно ќе ја прифати претседателската номинација на демократите

Слободен печат

Во пожар во болница во Индија загинаа осум пациенти со коронавирус

Слободен печат

Повторно зголемен број заразени со Ковид-19 во Германија – 1.045 нови случаи

Слободен печат

Над половина милион заразени со Ковид-19 на Флорида

Слободен печат

Фејсбук му блокираше порака на Трамп, Твитер му го блокираше штабот

Слободен печат

Во Либан пристигнува меѓународна помош, гувернерот ја нарече ситуацијата „апокалиптична”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Германија ја вклучи белгиската провинција Германија ја вклучи белгиската провинција Антверпен на листата на опасни зони на листата на опасни зони

Слободен печат

Евростат/ОЕЦД: Британците масовно се населуваат во ЕУ поради брегзит

Слободен печат

Две големи санти мраз исчезнаа на Арктикот

Слободен печат

Влада на СДСМ со сите албански партии, поддржана од 74 пратеници?

Соња Христовска-Угриновска

Во француско пристаниште запленети 1,3 тони кокаин

Слободен печат

Поранешниот колумбиски претседател Урибе позитивен на Ковид-19

Слободен печат