12 C
Скопје

Евростат: Платите на жените во ЕУ за 14 отсто пониски од платите на мажите

Европската агенција за статистика Евростат објави дека бруто заработувачката на жените во ЕУ за еден час е во просек за 14,1 процент пониска од заработката на мажите.

Евростат констатира дека нерамнотежата во заработувачката меѓу жените и мажите е најголема во Естонија (21,7 отсто), во Летонија (21,2 отсто), во Австрија (19,9 отсто) и во Германија (19,2 отсто).

Разликите, пак, се најмали во Луксембург (1,3 отсто), Романија (3,3 отсто), Италија (4,7 отсто) и Белгија (5,8 отсто).

Прочитајте и...  Филипче: Ќе се ограничи сумата која приватните болници ќе ја наплатуваат на ковид пациентите

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар