23.8 C
Скопје

Европските пари ќе се наменат за здравството во Чешка, а не за спортската инфраструктура

По критиките од регионалните лидери, чешката Влада ја поништи одлуката за поддршка на локалните спортски клубови со пари од инструментот за итни случаи РЕАКТ-ЕУ.

Наместо тоа, најголемиот дел од парите ќе бидат наменети за здравствениот систем, објави Еурактив Чешка. Програмата РЕАКТ-ЕУ од 47,5 милијарди евра е создадена како дел од ЕУ пакетот за закрепнување од 750 милијарди евра.

Таа програма треба да биде „мост” меѓу непотрошените пари за кохезија кои беа пренаменети во 2020 година во борбата против коронавирусот и долгорочните цели на Унијата за регионална политика.

Во документот одобрен во октомври, чешката Влада планираше да насочи 15 проценти од сумата или околу 165 милиони евра за нова спортска инфраструктура. Таквата одлука, сепак, предизвика критики од чешките регионални власти.

Неодамна донесената изменета и дополнета верзија на владините планови, во која имаа увид од Еурактив Чешка, покажа дека се земени предвид стравувањата на регионалните лидери.

Според новиот план, повеќе од 70 проценти од субвенциите ќе бидат насочени кон здравствениот систем, поради пандемијата.

Чешка моментно има највисока стапка на морталитет од Ковид-19 во ЕУ, со 2.606,97 смртни случаи на милион жители. 

Поврзани вести

ВИДЕО l Масовна тепачка во украинскиот Парламент: Се скараа пратениците од владејачката и опозициската партија

Слободен печат

Саливан: Бајден и Ердоган не се договорија за руските противвоздушни ракетни системи С-400

Слободен печат

Разни соеви на ковид-19 галопирачки се шират во Африка

Слободен печат

Македонците ќе можат слободно да патуваат во Германија: Границите ќе бидат отворени за вакцинираните лица

Слободен печат

Маричиќ: Хрватска ја подджува земјава во стартот на преговорите за членство во ЕУ

Слободен Печат

Навални го исмеа Путин поради наводите за негово бегство од Русија додека бил во кома

Слободен печат

Остави Коментар