18 C
Скопје

Европските гласачи се повеќе се свртуваат кон десницата

Анкетата е спроведена од социолошкиот центар Upion Way во Франција, Германија, Италија и Велика Британија во периодот јануари-февруари годинава, со учество на 7.603 лица. 

Јавното мислење во Франција, Германија, Италија и Велика Британија се повеќе се свртува кон десно. Тоа е заклучок од студијата објавена од Фондацијата за политички иновации (Фондапол).

„Политичкото самопозиционирање по оската лево-десно, покажува дека гласачкото тело во Европа отстапува надесно… Во Франција има силни склоности кон десно, се вели во анализата.

Една година пред претседателските избори во Франција „целото прашање е дали оваа нова десничарска равенка ќе има корист од владејачка десница или на крајната десница”, додаваат од фондацијата.

За пет години, уделот на Французите кои ја избраа вистинската страна на политичката шаховска табла „стабилно се зголемува и од 33 проценти во 2017 година на 38 проценти во 2021 година”, се вели во студијата.

Во истиот период, уделот на француските граѓани со левичарски убедувања остана стабилен (25 проценти во 2017 година и 24 проценти во 2021 година).

„Студијата исто така наметнува заклучок за неуспех на левицата”, резимираат авторите, според кои „со години не успеа да наметне никаква колективна слика”.

Што се однесува до миграцијата, 63 проценти од Французите велат дека се против отворање на земјата, а 62 проценти велат дека исламот „претставува закана за Република”.

Стравувањата ги делат 81 процент на десничарски поддржувачи наспроти 45 проценти на левичарски приврзаници.

Изместувањето  кон десно се наоѓа и во секоја од анализираните европски земји – 44 проценти од Италијанците имаат десничарски ставови (наспроти 31 процент со левичарски верувања), 40 проценти Британци (наспроти 25 проценти со левичарски ставови) , 38 проценти од Французите (наспроти 24 проценти со левичарски ставови), 36 проценти од Германците (наспроти 26 проценти со левичарски ставови).

Анкетата е спроведена од социолошкиот центар Upion Way во Франција, Германија, Италија и Велика Британија во периодот јануари-февруари годинава, со учество на 7.603 лица.

Поврзани вести

Во Германија од денеска ослободување од мерките за вакцинираните

МИА Агенција

Бум на криптовалутите: Етериумот се доближува до 4.000 долари, биткоинот ја помина магичната граница

Слободен печат

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани девет пациенти

МИА Агенција

Италијанската крајбрежна стража пресретна четири брода со 500 мигранти

МИА Агенција

Груби: Ние направивме сè, редот е на ЕУ

МИА Агенција

Гир: Време е да се оди напред

Остави Коментар