Европски вицешампион го засили МЗТ Скопје Аеродром - Слободен печат

Европски вицешампион го засили МЗТ Скопје Аеродром

Поранешниот репрезентативец на Србија во младински категории, Ѓорѓе Милошевиќ (26 год, 200 см) е најновата аквизиција за МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска потпиша договор со важност до крајот на сезоната.

Станува збор за искусен кошаркар, кој игра на позицијата ниско крило, но кој исто така добро се снаоѓа и како бек-шутер.

Досегашната кариера ја има минато во само два клуба и тоа во некогаш еден од најдобрите српски тимови, Хемофарм Вршац (2011-2014) и босанска Игокеа (2014-2019).

Милошевиќ зад себе има дури пет сезони одиграни во престижната АБА-лига, а може да се пофали со три шампионски трофеи во Босна и Херцеговина и пет победи во Купот на оваа земја.

Со репрезентацијата на Србија, пак, има сребрен медал од ЕП 2011 за јуниори, како бронза од ЕП 2009 за кадети. Неговото деби во „сино-белиот“ дрес се очекува за следниот меч од АБА2-лигата и тоа на гости кај Ловќен следниот четврток.

Прочитај повеќе

Гостивар непријатно го изненади шампионот МЗТ Скопје

Слободен печат

Португалија е новата ракометна сензација во Европа

Слободен печат

Официјално: Ешли Јанг нов играч на Интер! (ФОТО)

Слободен печат

Ниту Барса, ниту Реал: Неочекувана одлука на Нејмар!

Слободен печат

Бомбашки напад на судија, откажани сите натпревари на Кипар! (ФОТО)

Слободен печат

Словенците „газат“ кон полуфинале, Бомбач го потопи Исланд!

Слободен печат

Остави Коментар

one × 3 =

Прочитај повеќе

Јунајтед го потврди трансферот, Ешли Јанг слета во Милано! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Диви“ се врати во Македонија, потпиша за Пролет

Слободен печат

Мекинро: Се обложувам дека Ѓоковиќ ќе биде рекордер!

Слободен печат

Мухамед Али – кралот на рингот кој беше поголем од митот за себеси (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Германски ракометар заклучен во тоалет за време на натпревар

Слободен печат

Баерн подготвува чистка на лето, прв ќе лета Перишиќ

Слободен печат