-6.1 C
Скопје

Европски суд за човекови права: Пресуда против Турција за затворање на опозициски новинари

Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) ја осуди Турција поради притворање на десет новинари на опозицискиот весник „Чумхуриет“ во 2016 година под сомнение „за правење на пропаганда за организации кои се прогласени за терористички” од страна на турскиот режим, јави дописникот на МИА.

– Мерката притвор, што беше изречена во контекст на кривичната постапка против нив, претставува мешање во остварувањето на нивното право на слобода на изразување, оцени во својата пресуда судот од Стразбур.

Еден од жалителите, кој беше во притвор од 2016 година, излезе на слобода во април во 2018 година.

Прочитајте и...  Сите компјутери во Анже останаа парализирани по кибер напад

Поврзани вести

Лавина во Русија: Властите стравуваат дека се затрупани 12 лица

Слободен печат

Почина хрватскиот амбасадор во Франција

Слободен печат

„Децата останаа сираци, без мајка, баба и дедо“: Погребани жртвите и убиецот од трагичниот настан во селото Расно

Слободен печат

Истражување: Јужноафриканската варијанта на коронавирус полесно се пренесува

Слободен печат

Портпаролот на Џонсон: Навални веднаш да биде ослободен

Слободен печат

Царовска: Нудиме реформа која се фокусира на знаењата на децата, интеграцијата не значи намалување на часовите

Слободен печат

Остави Коментар