Европската унија за пет пати го зголеми увозот на американски гас

Европската унија за дури 367 проценти или речиси пет пати повеќе го зголеми увозот на течен природен гас (LNG) од САД во изминативе година дена.

Така значајниот пораст на увозот на американски гас започна со склучувањето на новиот договор за соработка помеѓу ЕУ и САД.

Ова зголемување на увозот на гас од САД исто така се совпаѓа и со европските цели за диверзификација на увозот на енергенси, но и со зголемување на (главно американскиот) притисокот на проектот за гасоводот Северен поток 2 кој до Германија и Западна Европа ќе донесе нови количини на природен гас од Русија.

 

Прочитајте и...  Дончев: Нема потреба од страв - Луѓето кои се на боледување, трудниците, породилките ќе ги добијат своите редовни надоместоци

Прочитај повеќе

Пратеничките плати во Албанија преполовени на три месеци

Слободен печат

МОМЧИЊАТА КОИ БРУТАЛНО ТЕПАА ДЕВОЈКА ОД ШТИП СЕ ЛИШЕНИ ОД СЛОБОДА

Валентина Т

Јавниот сервис во Црна Гора ги отпушта од работа хонорарците

Слободен печат

Анкета: Германците го почитуваат социјалното дистанцирање, но не и забраната за излегување

Слободен печат

Медицински сестри сведочат за Слободен печат: Немаме доволна заштита, а граѓаните се несовесни

Предупредување: Брадата ја прави маската ФФП2 неефикасна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Макрон размислува за одложување на општинските избори до октомври

Слободен печат

Економската криза ја тресе Шпанија

Слободен печат

Во последните 24 часа во Шпанија починале 950 луѓе од коронавирусот

Слободен печат

„Еурактив”: Членството на С. Македонија во НАТО ја налути Русија

Бојана Нојиќ

Рекорден број на заразени во Русија во еден ден

Слободен печат

Словенечкото Собрание го расправа „Мега корона законот“ вреден три милијарди евра

Слободен печат