Европската Унија ќе додели помош од 410 милиони евра за земјите од Западен Балкан

Тој преку статус на Твитер кажа дека дополнителни 373 милиони евра ќе бидат доделени за социјално и економско закрепнување.

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељ, изјави дека Европската Унија ќе додели веднаш 38 милиони евра помош за земјите од Западен Балкан во борбата против коронавирусот.

Тој преку статус на твитер кажа дека дополнителни 373 милиони евра ќе бидат доделени за социјално и економско закрепнување.

-Им пишав на премиерите на нашите партнери во Западен Балкан за да им потврдам дека стоиме покрај регионот во борба против коронавирусот. Ние ќе доделиме непосредна помош од 38 милиони евра за здравствениот сектор и предвидуваме пренамена на 373 милиони евра за социјално и економско закрепнување- напиша на твитер комесарот Оливер Вархељ.

Прочитајте и...  Вучиќ: Набрзо ќе имаме и по 30 починати лица во еден ден

Прочитај повеќе

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс

Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Слободен печат

Актерката Ана Костовска од државниот карантин: Ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава

Слободен печат

Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Слободен печат

Само еден пациент позитивен на коронавирус се лекува во болницата „8 Септември“

Слободен печат

Уште двајца заразени во Црна Гора, вкупно 84 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанската полиција стана вистински хит на социјалните мрежи (ВИДЕО)

Стравотна тишина и бројни полициски контроли на скопските улици (ВИДЕО)

Горан Наумовски

Проповедник позитивен на коронавирус посетил 15 села во Индија, засега непознато колку луѓе заразил (ВИДЕО)

Слободен печат

Го бранеше Трамп со тезата дека коронавирусот е измама на демократите, па доби отказ од Фокс њуз

Слободен печат

Како изгледа кога полицијата интервенира во проблематичните делови на Париз (ВИДЕО)

Слободен печат

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Сите баратели на азил во Португалија ќе станат постојани резиденти

Слободен печат