Европската комисија ја претстави дигиталната стратегија

Дигиталниот сектор е клучен фактор во борбата против климатските промени и реализацијата на зелената транзиција.

Европската комисија ја претстави дигитална стратегија која ќе ја направи Европа важен играч во дигиталното подрачје, во моментов ЕУ е зад САД и Кина.

Комисијата ја изнесе визијата за европско општество засновано врз дигитални решенија направени по мерка на човекот, кои им даваат на бизнисите нови можности и го поттикнува развојот на сигурна технологија за промовирање на отворено и демократско општество и динамична и одржлива економија. Дигиталниот сектор е клучен фактор во борбата против климатските промени и реализацијата на зелената транзиција.

-Денес ги презентираме нашите цели за градење дигитална иднина на Европа. Опфатени се подрачја кои се движат од сајбер-безбедност, клучни инфраструктури, дигитално образование и вештини до демократија и медиуми. Би сакал да ја видам дигиталната Европа како го одржува најдоброто од Европа – отвореност, праведност, разновидност, демократија и доверба- рече претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен.

Прочитајте и...  Изработена мапа на заболени во Скопје, најмногу позитивни на коронавирусот има во Карпош

Комисијата ја откри Белата книга, отворајќи јавна расправа за рамката за сигурноста на вештачка интелигенција која е темел на извонредност и доверба. Целта е во партнерство со приватниот и јавниот сектор, да се мобилизираат ресурсите по целиот ланец на вредности и да се создадат соодветни стимулации за побрзо распоредување на вештачката интелигенција, вклучително и во малите и средни претпријатија.

-Европа ги има сите предуслови да стане светски лидер во безбедни и употребливи системи на вештачка интелигенција. Имаме одлични истражувачки центри, безбедни дигитални системи и напредна роботика, како и конкурентни производствени и услужни сектори, од автомобилскиот и енергетскиот сектор до здравствената заштита и земјоделството- наведува Комисијата.

Претседателот на Комисијата Урсула фон дер Лејен посочува дека „вештачката интелигенција мора да им служи на луѓето и секогаш да биде во согласност со човековите права“.

Прочитајте и...  Нови построги мерки во Турција: Ердоган ги укинува сите меѓународни летови

-Ова е токму причината зошто мора да има контрола врз критичните одлуки. Таканаречената високо-ризична вештачка интелигенција мора да биде проверена и сертифицирана пред да може да се појави на пазарот- рече Фон дер Лејен.

 

Прочитај повеќе

Болните од коронавирус во Њујорк ќе се лекуваат и на американски воен брод (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Хрватска 657 лица се позитивни на коронавирусот, вкупно пет починати

Слободен печат

Кина со повеќе посериозни мерки планира да ја заживее економијата

Слободен печат

Економскиот совет одржа втор состанок, се разгледувал дополнителен пакет на мерки

Слободен печат

Австрија додека трае епидемијата нема да прифаќа барања за азил на своите граници

Слободен печат

Состојба со коронавирусот во светот до 17 часот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кучињата прошетани, полицискиот час може да почне (ФОТО)

Гореа контејнери во Скопје, пожарникарите мораа да интервенираат (ФОТО)

Слободен печат

Република Српска прогласи вонредна состојба поради епидемијата на коронавирусот

Слободен печат

Венецуелски генерал се предаде на ДЕА

МИА Агенција

Ердоган по кратка постапка го промени министерот за транспорт

Слободен печат

Руските научници развија препарат за лекување на заразени со коронавирус?

Слободен печат