Европската комисија го предупреди Зукерберг да ги регулира содржините во кои има омраза

Европската комисија планира да претстави законодавен инструмент за дигитални услуги, наречен „Акт за дигитални услуги”. Тој, според Бретон, содржи мерки што може да бидат обврзувачки.

Европскиот комесар за индустрија, Французинот Тиери Бретон, ги предупреди платформите на социјалните мрежи со „обврзувачките мерки” доколку не ги саморегулираат содржините во кои има омраза, недозволена содржина или лажни вести, јави дописникот на МИА.

Поранешниот француски министер за економија ова го истакна по состанокот во Брисел со сопственикот на најголемата социјална мрежа, Фејсбук, Марк Закерберг. Притоа Бретон рече дека имал „многу добар дијалог” со него.

– Платформите, особено Фејсбук, имаат очигледна одговорност во однос на нашите сограѓани… и во однос на демократијата. Разговаравме многу… за потребата сега да се ставиме во позиција да ги контролираме сите овие активности. Ако сите платформи кои работат на европскиот континент не интервенираат во случај на злоупотреба, ние ќе бидеме должни да интервенираме построго, предупреди Бретон.

Прочитајте и...  Османи: Треба да се стави крај на разликите во преговарачкиот процес меѓу позиција и опозиција

На крајот на годината, Европската комисија планира да претстави законодавен инструмент за дигитални услуги, наречен „Акт за дигитални услуги”. Тој, според Бретон, содржи мерки што може да бидат обврзувачки.

Запрашан за видот на мерките, тој не даде детали, задоволувајќи се само со изјавата „оние што би биле обврзувачки за да се избегне овој вид на злоупотреба”.

На прашањето дали пораката била разбрана од Зукерберг, Бретон, одговори:

– Сигурно. Имавме многу добар, многу длабок дијалог, квалитетна и многу внимателна размена, рече европскиот комесар за индустрија.

Прочитај повеќе

Кина со повеќе посериозни мерки планира да ја заживее економијата

Слободен печат

Економскиот совет одржа втор состанок, се разгледувал дополнителен пакет на мерки

Слободен печат

Австрија додека трае епидемијата нема да прифаќа барања за азил на своите граници

Слободен печат

Состојба со коронавирусот во светот до 17 часот

Слободен печат

Кучињата прошетани, полицискиот час може да почне (ФОТО)

Гореа контејнери во Скопје, пожарникарите мораа да интервенираат (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Република Српска прогласи вонредна состојба поради епидемијата на коронавирусот

Слободен печат

Венецуелски генерал се предаде на ДЕА

МИА Агенција

Ердоган по кратка постапка го промени министерот за транспорт

Слободен печат

Руските научници развија препарат за лекување на заразени со коронавирус?

Слободен печат

Русија од 30 март ги затвора своите граници поради кризата со коронавирусот

Слободен печат

Градоначалничката на Битола порачува битолчани да бидат смирени и да дозволат да се води битката против коронавирусот

Слободен печат