8 C
Скопје

Европската Комисија бара буџетска флексибилност за земјите членки на ЕУ и во 2022 година

Европската Комисија (ЕК) предлага да се продолжат правилата за буџетска флексибилност и во 2022 година. Економската криза предизвикана од коронавирусот сè уште буџетска помош за земјите членки на Европската Унија (ЕУ), смета ЕК и денеска им предложи на владите да дадат согласност за уште една година флексибилност.

Во ЕУ правилата ги обврзуваат земјите членки да го задржат јавниот дефицит под три отсто, а долгот под 60 отсто од бруто домашниот производ, но поради економската криза Европската Комисија минатата година ги олесни овие правила.

Денеска оцени дека релаксацијата и помошта за државите треба да продолжи уште една година за да се избегне поголема штета. Земјите членки се договорија и за посебна помош во облик на заеми во име на ЕУ кога се гласаше седумгодишниот буџет.

Прочитајте и...  Поповиќ за СП: Потребни се повисоки плати, борбата со корупцијата не е бесплатна

Европската Комисија смета дека не треба враќање на старо пред 2023 година, но крајната одлука ја носат земјите членки на ЕУ, што значи дека повторно ќе се отвори буџетска дебата помеѓу владите.

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар