6.8 C
Скопје

Европската агенција за лекови против прерано одобрување на руската вакцина

Европската агенција за лекови (ЕМА) ги повика членките на ЕУ да не ја користат руската вакцина против ковид-19 пред таа агенција да ја испита нејзината безбедност и ефикасност

Високата функционерка на ЕМА, Криста Виртумер Хохе, изјави за австриската телевизија ОРФ дека агенцијата почнала да ги добива податоците од рускиот произведувач кои ќе бидат прегледани според европските стандарди за квалитет, безбедност и ефикасност, пренесува бриселски Еуроактив.

Потребни ни се документите за да можеме да ги прегледаме. Исто така во овој момент немаме податоци за вакцинираните луѓе. Тоа е непознато. Поради тоа советувам против давање национална дозвола за итна употреба“, кажа Виртумер Хохе.

„Ќе можеме да ја имаме Спутник V на пазарот кога соодветните податоци ќе бидат разгледани. ЕМА веќе ја почна проценката“, кажа таа.

Спутник V е веќе одобрен или е во фаза на проценка за добивање дозвола во три членки на ЕУ – Унгарија, Словачка и Чешка, а функционерите на ЕУ кажаа дека Брисел ќе почне преговори со произведувачот на таа вакцина ако тоа го побараат најмалку четири држави.

Унгарија е единствената членка на ЕУ каде се даваат руската и кинеската вакцина.

Поврзани вести

СИПА упадна во просториите на Централната изборна комисија на БиХ

Илинка Иљоска

Тегелтија: На БиХ и требаат добри вести од Брисел, а тоа е кандидатски статус

Илинка Иљоска

Словенците предвидуваат дека до јуни ќе ја зауздаат короната: „800.000 луѓе се веќе заштитени“

Слободен печат

Мехмети: Предлог законот за дивоградби е политички договор меѓу Заев и Мицкоски

Слободен печат

Мицкоски: Се сомневам дека ќе добиеме датум за преговори

Слободен печат

Брнабиќ: Од дијалогот Белград – Приштина зависи стабилноста на целиот регион

Слободен печат

Остави Коментар