12 C
Скопје

Европската агенција за лекови била цел на руски и кинески хакери

Руската разузнавачка агенција и кинеските шпиони стојат зад сајбер нападот врз Европската агенција за лекови минатата година, пишува холандскиот весник „Де Волкскрант“.

Според списокот, кој се повикува на извори блиски до истрагата, ЕМА била цел на кинески шпиони во првата половина на 2020 година, а потоа и на руските разузнавачки служби подоцна во текот на годината, пренесува „Ројтерс“.

Руски хакери, наводно, имале пристап до системите на ЕМА повеќе од еден месец, изјавиле извори за „Де Волкскрант“.

Кинезите добиле пристап преку хакирање на германски универзитетски систем, весниците ги цитираат изворите, додека Русите наводно ги користеле недостатоците во податоците на ЕМА за двостепена верификација и други видови на сајбер одбрана.

Европскиот регулатор на лекови со седиште во Амстердам пријави сајбер напад во декември, во кој беа украдени документи поврзани со вакцини и лекови против Ковид-19 и протекоа на Интернет.

Прочитајте и...  Денеска се регистрирани 193 нови случаи на ковид-19, а починати се 34 лица

Руското Министерство за надворешни работи не одговори веднаш на барањето за коментар, но Москва постојано ги негираше обвинувањата на Западот за хакерство.

Кинеското Министерство за надворешни работи не беше веднаш достапно за коментар. Пекинг претходно изјави дека силно се спротивставува на сите форми на сајбер напади и ги потиснува.

ЕМА започна истрага со холандските и европските агенции за спроведување на законот, но досега не даде детали за тоа кој можел да ги изврши нападите.

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар