Европратеничка ќе предава на факултетот за безбедност во Скопје

Европската пратеничка Ирена Јовева од Словенија денеска на Факултетот за безбедност – Скопје ќе одржи предавање на тема „Проширувањето на ЕУ и земјите од Западен Балкан пред нови предизвици”.

Од Факултетот за безбедност соопштија дека Јовева ќе има средба со проректорот на Универзитетот „Св.Климент Охрдиски„ проф.д-р Марјан Ѓуровски и деканот на Факултетот за безбедност-Скопје проф. д-р Никола Дујовски.

– Се очекува на средбата меѓу другото да стане збор за студиската програма „Безбедност и евроатлански интеграции” и можноста преку програмата да се обезбеди одредена мобилност, волонтирање за време на студирањето на студентите и посета на европските институции во иднина, како и развивање на идна академска соработка со институции од Република Словенија и други од Европската Унија- информираа од Факултетот.

Прочитајте и...  Шеесетгодишна кавадарчанка сплете завеса за време на корона

Прочитај повеќе

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ се обврзува на 640 милиони субвенции, загарантиран откуп за земјоделците и 4 милијарди домашни и странски инвестиции

Слободен печат

Хоти ги замоли пратениците во косовското Собрание да гласаат за измените на буџетот

Слободен печат

Заев од Кавадарци: Секоја година ќе ги зголемуваме платите на здравствените работници и соработници до 10 отсто

Слободен печат

РЕКОРДЕН БРОЈ ЗАБОЛЕНИ: Флорида потврди 11.458 новозаразени со коронавирусот

Слободен печат

Николоски: Референдумска излезност на 15 јули за обнова на Македонија

Слободен печат

Прва жртва од коронавирус во Малешевијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Стапија во сила новите уставни амандмани во Русија

Слободен печат

Четворица новозаразени од коронавирусот во Кичево

Слободен печат

Богојески од Крушево: Очекувам сите крушевчани без разлика на нивната политичка припадност да гласаат за Македонски концепт

Слободен печат

Автомобил влетал во група демонстранти на автопат кај Сиетл, две жени повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Јанушев од Петровец: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги зголеми платите за 25 отсто, пензиите за 20, а ќе ја намали невработеноста под 10 отсто

Слободен печат