Европејците не сакаат да ја напуштат Британија по Брегзит

Станува збор за 2,27 милиони граѓани од земјите членки на ЕУ кои живеат и работат во Британија.

Државјаните на земјите членки на Европската унија немаат намера да ја напуштат Велика Британија и да се вратат во своите земји по Брегзит, пишува Дојче веле.

Станува збор за 2,27 милиони граѓани од земјите членки на ЕУ кои живеат и работат во Британија.

Сите граѓани на ЕУ всушност имаат право да аплицираат за таканаречен „утврден статус за престој” доколку живеат во земјата повеќе од пет години и немаат државјанство или за „претходно утврден статус за престој” ако останат помалку од пет години.

Тоа е нов вид имигрантски статус воведен токму за граѓаните на ЕУ, што треба да им овозможи да останат и нормално да живеат и да работат во Британија.

Прочитајте и...  Освен егзотични овошја, увезуваме и леб со продолжен рок на траење

Последниот ден од овој месец, Брегзит конечно ќе се случи и Велика Британија ќе влезе во преоден период за излез од Европската унија.

Прочитај повеќе

Богат „лов“ на британската полиција: Запленет тон кокаин од „А“ класа во вредност од 128 милиони долари

Слободен печат

Мерки на реципроцитет: Москва го прошири списокот со претставници на ЕУ на кои им забранува влез во Русија

Слободен печат

Реакција на „Твоја Партија“: Субвенционирање на вработувања по националност е дискриминација

Слободен печат

Петти протест на ВМРО-ДПМНЕ: „Мафија“ и „Оставка“ се скандира на рутата од Правда до Кривичен суд

Слободен печат

И официјално: Алекса Бечиќ е избран за нов претседател на црногорскиот Парламент

Слободен печат

Поради прибирање на информации што претставувале државна тајна: Бугарија протера двајца руски дипломати

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судските такси за физички лица од 48.000 денари се ограничуваат до 6.000 денари

Слободен печат

Овие училишта добија дозвола за физичка настава

Слободен печат

Државата пишува молитви за спас на црквата

Слободен печат

„Џонсон&Џонсон”: Влегуваме во трета фаза на испитувања на вакцината против ковид-19

Слободен печат

Меѓународна организација на трудот: Пандемијата ги намали приходите за 3.500 милијарди долари

Слободен печат

Бил во контакт со позитивен телохранител на ковид-19: Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас во карантин

Слободен печат