1.1 C
Скопје

Евролигата во проблеми, се одложува стартот на новата сезона?

Евролигата го објави официјалниот календар за наредната сезона која треба да започне на 1. октомври.

Но, стартот на новата сезона е под знак прашање бидејќи како што пишува „Израел хајом“ неколку екипи ќе предложат одложување на стартот. Тие бараат новата сезона да започне во втората половина на декември, а како главна причина за нивното барање е стравот на пандемијата на коронавирусот и последиците кои ги носи.

Поточно, екипите не знаат дали ќе биде дозволен авио сообраќај во октомври како и податокот дека сè уште има земји како Русија која е ново жариште на коронавирусот и во која не се знае кога ќе биде дозволен влез на странци.

Исто така екипи екипите се жалат дека поради големите ограничувања не можат да формираат буџети добар дел се полнат од продажбата на сезонските и дневните билети, а како што стојат работите сосема реално е новата сезона да започне без дозвола за присуство на гледачи во салите.

Прочитајте и...  Барса ќе продолжи без Меси кој започна да го учи францускиот јазик!?

Од друга страна, голем проблем во идејата на неколкуте екипи кои ги предводи Макаби Тел Авив е преместувањето на Олимписките игри во Токио за наредното лето.

Доколку сезоната започне кон крајот на декември тогаш малку веројатно е дека ќе има термини да се одиграат сите натпревари, односно за пет месеци според календарот треба да сео одиграат 34. кола од регуларниот дел од сезоната, чертвртфиналните серии и фајнал-фор турнирот.

Поврзани вести

ВИДЕО: Жешко е на „Дерби дела Мадонина“: Ибрахимовиќ и Лукаку во клинч

Слободен печат

ВИДЕО: Алиоски и Лидс подобри од Њукасл

Слободен печат

ВИДЕО: Голчиште на Барди за триумф на Леванте

Слободен печат

Лаутаро ќе потпише нов договор со Интер и ќе има анти-Јуве клаузула

Слободен печат

Барселона не им ги исплатила платите на фудбалерите за декември

Слободен печат

Тухел и официјално нов тренер на Челси

Слободен печат

Остави Коментар