Евролига: Радост за ЦСКА, Црвена Звезда не успеа во Тел Авив!

Кошаркарите на Црвена Звезда вечерва се поразени во Тел Авив во рамките од третото коло во Евролигата од Макаби со резултат 84:69. Средбата на крајот неочекува влезе во продолжение, неочекувано од причина, бидејќи домашниот тим беше константно во предност од самиот почеток.

Во последниот период од играта на Макаби му се случи голем пад кој Звезда го искористи и на крајот на девет секунди пред крајот дојде во ситуација да победи на овој натпревар, но Били Барон не реализираше при нерешен резултат кој имаше отворена тројка и дуелот замина во продолжение.

Белграѓани немаа повеќе сили за нешто повеќе во додатните пет минути, следуваше целосна доминација на Макаби кој ја „прегази“ Звезда со 17:2 и на крајот славеше со високи 15 разлика.

Прочитајте и...  Шеста рунда, нема заразени во Премиер лигата

Вилбекин со 16, Каспи и Волтер со по 15 поени беа најдобри во редовите на израелскиот претставник, додека Перпероглу со 18 беше најефикасен кај белградскиот тим.

Во руската пресметка ЦСКА Москва беше подобра од Химки, прв стрелец во победничките редови беше Мајк Џејмс со 28 поени.

Евролига, 3. коло

Четврток, резултати –

ЦСКА Москва-Химки 99:86
Жалгирис Каунас-Реал Мадрид 86:73
Фенербахче-Баскониа 87:80
Макаби Тел Авив-Црвена Звезда 84:69, 67:67 (по 1. продолжение)
Баерн-Лион Вилербан 104:63
Панатинакос-Олимпиа Милано 78:79

Табела: ЦСКА Москва (3-0), Барселона (2-0), Баерн (2-1), Химки (2-1), Реал Мадрид (2-1), Олимпиа Милано (2-1), Лион Вилербан (2-1), Алба Берлин (1-1)…

Прочитај повеќе

Германецот му верува на Михајловски: Дисингер верен на Вардар!

Слободен печат

Шеста рунда, нема заразени во Премиер лигата

Слободен печат

Адеми блеска во дресот на Динамо Загреб (ВИДЕО)

Слободен печат

Унгарски борач прележа коронавирус, па почина откако се врати на тренинг!

Слободен печат

Вернер се посрамоти пред „трансферот“ во Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Неопислива среќа, Ѓоковиќ: Мојот прв тениски рекет! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Санчо парично казнет поради шишање без маска (ФОТО)

Слободен печат

Баварски час по фудбал во Леверкузен! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мојсов останува во редовите на АЕК Ларнака

Слободен печат

На денешен ден: Кошаркарскиот „Моцарт“ ги постигна последните 30 поени!

Слободен печат

Каква радост, тренерот на Фрајбург почна да ги „тепа“ сите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Барса со Луис Суарез против Мајорка и Трајковски!

Слободен печат