17 C
Скопје

Евролига: „Кралевите“ на колена, фантастичната Црвена звезда го освои Мадрид!

Кошаркарите на Црвена звезда вечерва му гостуваа на Реал Мадрид во одложениот натпревар од 19 коло.

Играчите предводени од тренерот Дејан Радоњиќ дојдоа до сензација откако го совладаа „кралскиот клуб“ со резултат 79:77 (23:21, 22:19, 21:18, 13:19).

Домаќинот имаше шанса во последните пет секунди од средбата да дојде до триумф, но Керол не беше прецизен во последниот шут.

За српскиот претставник најефикасен беше Волден со 18 поени, пет помалку запиша Добриќ. На спротивната страна за шпанската екипа Фернандез реализираше 11 поени.

На табелата Реал е на третата позиција (13-7), зад ЦСКА Москва (15-5) и Барселона (14-6), додека белградските „црвено-бели“ се на 14 место (7-13).

Прочитајте и...  Официјално: Драган Стојковиќ Пикси е нов селектор на Србија

Поврзани вести

Официјално: Драган Стојковиќ Пикси е нов селектор на Србија

Слободен печат

Кои се најголемите лудаци во фудбалот: Пироман, нацист, провокатор…

Зоран Спасоски

Елмас наскоро ќе добие нов тренер, позната листата на наследници на Гатузо

Слободен печат

Чави е подготвен да седне на клупата на Барселона, веќе го знае и првото засилување

Слободен печат

Позната иднината на Клоп во Ливерпул, има договор до 2024 година, но…

Слободен печат

Вчера стана најмлад Англичанец кој постигнал гол во ЛШ, денеска одлучи да игра за Германија

Слободен печат

Остави Коментар