Евроизија 2023: Објавен редоследот на изведувачи во полуфиналињата

Фото: Твитер/Eurovision song contest

Велика Британија ќе биде домаќин на Евровизија следната година, наместо Украина, која минатата година победи на натпреварот. Причина за тоа е руската агресија врз оваа земја, поради што нема да биде можно натпреварот да се одржи под предвидливи околности.

Официјално е утврден редоследот на настапи на двете полуфинални вечери на 67. избор за песна на Евровизија. Британската телевизиска куќа Би-би-си го одлучи редоследот по кој претставниците на земјите натпреварувачи ќе се појават на сцената во мај, што го потврди и Мартин Остердал.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Eurovision Song Contest (@eurovision)


Треба да се напомене дека од 2013 година до денес продуцентите на шоуто одлучуваат за редоследот во двете полуфиналиња.

Првата вечер ќе се одржи во вторник, 9 мај, со почеток во 20 часот. Втората полуфинална вечер е во четврток, 11 мај.

Во првото полуфинале се натпреваруваат вкупно 15 земји. Полуфиналето ќе го отвори еден од фаворитите на годинешното натпреварување – Норвешка, а ќе заврши со уште еден голем фаворит – Финска.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Eurovision Song Contest (@eurovision)

Второто полуфинале ќе го отвори Данска, а ќе заврши со Австралија.

Ќе се квалификуваат десетте најдобри земји од секое полуфинале, кои ќе се сретнат со големата петорка, како и со минатогодишниот победник Украина во големото финале во сабота на 13 мај.

ВИДЕО | Koj e Лук Блек, младиот музичар кој ќе ја претставува Србија на Евровизија

Дали знаете зошто Австралија се натпреварува на Евровизија?

Спектакл во најава: Ова се водителите на годинашната Евровизија во Велика Британија

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот