-2.4 C
Скопје

Евро 2021 ќе се игра во еден град: УЕФА негира, Швајцарците го тврдат спротивното!?

Европското првенство на кое за прв пат ќе учествува и Македонија, засега според плановите на УЕФА нема да претрпи промени кога станува збор за организацијата, но има верувања дека таа одлука ќе се промени.

Иако пандемијата на коронавирусот им ги поремети плановите на неколку спортови како Формула 1 или скијачките спортови, УЕФА не отстапува од предвидениот план, Евро да се игра во 12 градови, а Лигата на шампионите да продолжи да се игра „нормално“, односно без организација на турнир во еден град.
– Што е однесува до Евро кое првично беше закажано за летото 2020, а потоа е презакажано за оваа година, ништо не е сменето – изјавија од прес службата на УЕФА за „Франс Прес“.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Роналдо за историја, Елмас и Наполи без Суперкуп трофејот!

Сепак, и овој план не е конечен бидејќи УЕФА има рок до 5. март да донесе дефинитивна одлука дали ќе се игра во 12 градови и има четири опции кога станува збор за навивачите. Тоа се 100 проценти навивачи на стадионите, од 50 до 100 проценти, 20 до 30 проценти на навивачи или Евро да се игра без навивачи, а а притоа ќе се почитуваат сите здравствени протоколи.

Но, првиот човек на фудбалската федерација на Швајцарија, Доминик Блан, изјави дека ова сценарио е тешко изводливо поради ограничувањата во патувањата. Блан има две сценарија, ЕП да се игра во една држава, на пример Русија или Германија или во еден голем град во кој има доволно стадиони како што е Лондон.
Тој исто така истакна дека не може да замисли да трибините да има навивачи и е убеден оти ЕП ќе се игра пред празни трибини како што беше случај со завршницата во Лигата на шампионите од минатата сезона.

Прочитајте и...  Прва лига: ТФТ е пречката на која падна Пелистер!

Поврзани вести

ВИДЕО: Погба со еврогол го враќа Манчестер јунајтед на врвот!

Слободен печат

ВИДЕО: Роналдо за историја, Елмас и Наполи без Суперкуп трофејот!

Слободен печат

Румениге: Би имало смисла Европското првенство да се игра во една земја!

Слободен печат

ВИДЕО: „Граѓаните“ во финишот го скршија отпорот на Астон Вила!

Слободен печат

Прва лига: ТФТ е пречката на која падна Пелистер!

Слободен печат

Египет славеше против Русите, Швајцарија го изненади Исланд!

Слободен печат

Остави Коментар