10 C
Скопје

Еве зошто треба да јадете кајсии: Погледнете што се случува во вашето тело ако се на вашето мени!

И покрај очигледните здравствени придобивки – кајсиите се полни со витамини, елементи во трагови и корисни киселини – не треба да претерувате.

Поради високата содржина на шеќер, кајсии (особено сушени) се контраиндицирани за дијабетичари, а нивниот сок заситен со овошни киселини може да го иритира дигестивниот тракт.

Сепак, придобивките на неколку кајсии на ден далеку ги надминуваат ризиците, затоа што тие …

Тие ги зајакнуваат крвните садови и срцето

Свежите кајсии содржат нешто помалку калиум од бананите, а сувите кајсии се држачи на рекорд во содржината на овој елемент во трагови. Затоа кардиолозите советуваат вклучување на ова овошје во летната исхрана – само 100-150 грама кајсии на ден можат значително да го намалат ризикот од кардиоваскуларни заболувања и да го намалат нивото на „штетен“ холестерол во крвта.

Прочитајте и...  Д-р Ирена Гошева, гинеколог: Дали сите гинеколошки инфекции се сексуално преносливи?

Заштитете го црниот дроб

Турските научници откриле силна врска помеѓу редовното консумирање кајсии и намалениот ризик од стеатоза или масен црн дроб – иако досега само кај лабораториските стаорци. Но, таа врска е толку јасна што веќе им овозможува на нутриционистите да препорачуваат кајсии на оние кои се грижат за здравјето на црниот дроб.

Тие го намалуваат оксидативниот стрес

Поради високата содржина на витамин Ц и токоферол, свежите и сувите кајсии имаат изразен антиоксидативен ефект. Патем, доказ за тоа е исклучителната популарност на масла и екстракти од ова овошје во козметичката индустрија – за среќа за нас, антиоксидансите од кајсија не делуваат само во корист на кожата, олеснувајќи го оксидативниот стрес во клетките на целото тело.

Прочитајте и...  Емина Јаховиќ за нејзиниот поранешен сопруг: „Мустафа не плаќа алиментација повеќе од две години“

Тие ви помагаат да изгубите тежина

Кајсиите се пријатели на секоја „девојка на диета“, заради нивната можност лесно и брзо да го отстранат вишокот вода од телото и да го подобрат варењето на храната. Сепак, „диеталниот“ ефект на кајсиите е лесно да се пропушти ако ги јадете во поголема количина – запомнете, ова овошје содржи многу шеќер.

Поврзани вести

Модниот дизајнер Александар Венг обвинет за сексулано вознемирување

Слободен Печат

Калифорниската сорта е позаразна и поотпорна на вакцини

Слободен печат

ВИДЕО | Дигидог, робот куче: Необична и малку застрашувачка помош на полицијата на Њујорк

Слободен печат

Маја Кикириткова со искрена и потресна исповед: Ова е моето тело после два тешки царски реза

Ирена Трајкова

Елдина им рече „не“ на бричевите, на епилаторите, на восокот и на пинцетите и реши веќе да не ги отстранува влакната од своето тело

Слободен печат

Карди Би проговори за сите естетски операции: Мислев дека сум грда

Слободен Печат

Остави Коментар