Еве зошто треба да јадете кајсии: Погледнете што се случува во вашето тело ако се на вашето мени!

И покрај очигледните здравствени придобивки – кајсиите се полни со витамини, елементи во трагови и корисни киселини – не треба да претерувате.

Поради високата содржина на шеќер, кајсии (особено сушени) се контраиндицирани за дијабетичари, а нивниот сок заситен со овошни киселини може да го иритира дигестивниот тракт.

Сепак, придобивките на неколку кајсии на ден далеку ги надминуваат ризиците, затоа што тие …

Тие ги зајакнуваат крвните садови и срцето

Свежите кајсии содржат нешто помалку калиум од бананите, а сувите кајсии се држачи на рекорд во содржината на овој елемент во трагови. Затоа кардиолозите советуваат вклучување на ова овошје во летната исхрана – само 100-150 грама кајсии на ден можат значително да го намалат ризикот од кардиоваскуларни заболувања и да го намалат нивото на „штетен“ холестерол во крвта.

Прочитајте и...  Дали Панчо ја испровоцира и Сека Алексиќ? Жени, научете да си го сакате вашето тело! (ФОТО)

Заштитете го црниот дроб

Турските научници откриле силна врска помеѓу редовното консумирање кајсии и намалениот ризик од стеатоза или масен црн дроб – иако досега само кај лабораториските стаорци. Но, таа врска е толку јасна што веќе им овозможува на нутриционистите да препорачуваат кајсии на оние кои се грижат за здравјето на црниот дроб.

Тие го намалуваат оксидативниот стрес

Поради високата содржина на витамин Ц и токоферол, свежите и сувите кајсии имаат изразен антиоксидативен ефект. Патем, доказ за тоа е исклучителната популарност на масла и екстракти од ова овошје во козметичката индустрија – за среќа за нас, антиоксидансите од кајсија не делуваат само во корист на кожата, олеснувајќи го оксидативниот стрес во клетките на целото тело.

Прочитајте и...  Асимптоматските пациенти се подеднакво заразни како и оние со симптоми!

Тие ви помагаат да изгубите тежина

Кајсиите се пријатели на секоја „девојка на диета“, заради нивната можност лесно и брзо да го отстранат вишокот вода од телото и да го подобрат варењето на храната. Сепак, „диеталниот“ ефект на кајсиите е лесно да се пропушти ако ги јадете во поголема количина – запомнете, ова овошје содржи многу шеќер.

Прочитај повеќе

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат

Луксузни јахти вредни милиони евра: Новак ја нарекол по мајка му, Јариќ својата ја избирал со Адријана Лима, а луксузна јахта има и Саша Поповиќ…

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Стил на неделата: Славица Христова, кустос советник етнолог во Музеј на Град Скопје

Ј.К.Д

Роби Вилијамс откри дека Камерон Дијаз е заслужна што се оженил: Не би рекла дека за вас дефинитивно е крај

Слободен печат

Асимптоматските пациенти се подеднакво заразни како и оние со симптоми!

Слободен печат

Едноставен рецепт и за најнеискусните: Рижото со печурки

Слободен печат

Како се запознале принцезата Дајана и Мајкл Џексон: Не сакал да ја пее „Dirty Diana“ од почит кон Лејди Ди (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Голотија и експлицитни сцени во новиот спот на Карди Би: За еден ден го погледнале 30 милиони луѓе! (18+ ВИДЕО)

Слободен печат