Еве зошто Јунајтед го сака „Кралот Каи“! (ФОТО+ВИДЕО)

Со најновите погодоци играчот на Баер израмни страшен бундеслигашки рекорд на Клаус Фишер, кој пред 21 роденден постигна 34 голови во највисокиот ранг на германскиот фудбал.

Фудбалерот на Баер Леверкузен минатиот понеделник реализираше два голови во победата на неговиот клуб кај Вердер во Бремен.

Ја импресионираше фудбалската јавност и денеска во рамките од 27 коло во Бундеслигата со нови два погодоци во гостинскиот триумф над Борусија Менхенгладбах (1:3).

И натаму Каи Хаверц останува една од желбите на Манчестер јунајтед, овој играч за врска блеска во најсилното германско првенство.

Со најновите погодоци Хаверц израмни страшен бундеслигашки рекорд на Клаус Фишер, кој пред 21 роденден постигна 34 голови во највисокиот ранг на германскиот фудбал. Фишер ја заврши кариерата со 268 бундеслигашки голови и е втор на листата на сите времиња. Но, тој во Германија играше полни 20 години, од 1968 до 1988 година, додека Хаверц се очекува наскоро да засили некој од странските великани.

Прочитајте и...  Уште еден позитивен на корона во Ренова

До 21 роденден на Хаверц (11 јуни), Баер има да одигра уште три мечеви. Од почетокот на 2020 година е во неверојатна форма, во сите натпреварувања одигра 15 мечеви, постигна 11 голови и запиша седум асистенции.

Во топ 5 европските лиги, оваа сезона само тројца играчи помлади од 21 година реализирале 10 или повеќе голови, а сите тројца играат во Бундеслигата. Освен Хаверц, тука е и сензационалниот напаѓачки тандем од Борусија Дортмунд, Ерлинг Халанд и Џејдон Санчо. Англичанецот оваа сезона погоди 14 пати, а Халанд 10, но не треба да се заборави дека Норвежанецот дојде во Гермнаија во текот на зимскиот преоден рок годинава.

Баер (Л) на седум кола до крајот на сезоната и натаму ги одржува шансите за титулата, заостанува пет бода зад водечкиот Баерн кој има меч помалку.

Прочитајте и...  Барселона и Сити се договорија, ги заменија дефанзивците

Прочитај повеќе

„Тур д`Фред“: 600 километри со велосипед до новиот клуб!

Слободен печат

Конечно Серија А: Елмас, Пандев и Несторовски со нови натпревари од 23 јуни!

Слободен печат

Тајсон ни во Топ 10: Кој е најдобриот боксер на сите времиња? (ФОТО)

Слободен печат

Нова регионална кошаркарска лига – Србија, Грција, Македонија..!?

Слободен печат

Фудбал во Сирија: Празни стадиони, преполни згради! (ВИДЕО)

Слободен печат

Реал Мадрид нема да игра на „Сантјаго Бернабеу“ (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кирјос повторно го провоцираше Ѓоковиќ (ВИДЕО)

Слободен печат

СФМ: Шкупи како пример дека и клубовите можат сами да организираат тестирање

Слободен печат

Велкоски и Сараево прогласени за шампиони во БиХ

Слободен печат

Истече клаузулата на Меси да замине бесплатно ова лето

Слободен печат

Уште еден позитивен на корона во Ренова

Слободен печат

Шкупи не и верува на Аџибадем Систина, фудбалерите ќе се тестираат во државна институција

Слободен печат