16.8 C
Скопје

Еве зошто е добро да јадете млад кромид, има куп здравствени предности

Алтренативната медицина младиот кромид го смета за исклучително здрава намирница која делува на телото и одвнатре и од надвор.

Помага при настинки, го симнува високиот крвен притисок, ама има и позитивно делување против стрес и замор.

Во продолжение прочитајте кои здравствени проблеми младиот кромид ги решава за час.

Воспаление на грлото

Исечкајте го зелениот дел од младиот кромид, додадете малку изрендан ѓумбир и малку сол, и сè тоа заедно ставете го во платнена ќесичка или крпа, па загрејте ја. Врелата ќесичка замотајте ја во уште една крпа и ставете ја на воспаленото место.

Натечени нозе

Зелениот дел од младиот кромид сварете го неколку минутки. Изблендирајте го (ако треба додадете малку вода) додека смесата не се претвори во паста. Со таа паста намачкајте ги натечените нозе.

Затнат нос

Згмечете малку од зелениот дел на младиот кромид, и со сокот кој ќе го испушти натопете памуче. Памукот ставете го на нос во пределот на синусите. Кромидот ќе ја активира слузницата и ќе го отзатне носот и дишните патишта.

Поврзани вести

Воспаление на срцевиот мускул кај помлади мажи од мРНА вакцините почесто од очекуваното

Слободен Печат

Дневен хороскоп за 14 јуни: Имате повеќе идеи отколку време, треба подобро да се организирате

Слободен Печат

Виц на денот: Рефреш

Слободен печат

На денешен ден – 14 јуни

Слободен Печат

Марина Туцаковиќ за болеста и што најмногу ја боли: Порано ми се јавуваа, сега…

Слободен печат

ЧУДЕСНИ ЖЕНИ | „Бев како брод загубен во густа магла“: Животната приказна на неповторливата Хелен Келер

Ј.К.Д.

Остави Коментар