Еве во кои намирници се кријат минералите! - Слободен печат

Еве во кои намирници се кријат минералите!

За човекот е многу важно да внесува доволен број на минерали во својот организам. Токму затоа кога станува збор за минералите, треба да имате неколку работи во предвид.

На пример, ако често се чувствувате премногу уморни – тоа е знак дека само ви недостасува железо. Ако нозете и рацете постојано ви се ладни – тоа се типични симптоми при недостаток на минерални материи.

Причините зошто организмот не добива доволно минерали е поради неправилната исхрана, строгите диети и недостатокот на информации.

За да го снабдите организмот со доволно минерални материи, хранете се разумно. Јадете свежо овошје и зеленчук, но не ги оставајте подолго време во вода, за да не се изгубат минералните материи. Исто така, претпочитајте производи во природната форма, а не преработени. На пример житните растенија се богати со минерали, но брашното содржи премногу мало количество на вредни состојки.

Прочитајте и...  Зошто жените изневеруваат: Се чини дека за тоа е виновна биологијата!

Еве која храна крие најмногу минерали:

Железо

Се содржи најмногу во месото, црниот дроб, житариците, гравот, лебот со полни зрна, овесните снегулки. Содржината на чаша сок од портокал (природно приготвен), делумно ќе ја задоволи потребата од железо, ако не го уништите со кафе или чај.

Јод

Најчесто ќе го сретнете во рибата и морските производи и во помали количини во лебот и млекото. Секогаш користете јодирана сол. Еднаш во неделата јадете риба.

Калциум

Во менито задолжително треба да присуствува млекото и сирењето. Не игнорирајте го и зеленчукот – зелка, брокула, спанаќ. Ако ги комбинирате со храна која содржи фосфати (салама, чоколадо, кафе, чај), калциумот ќе биде уништен од нив.

Магнезиум

Најбогати се житариците, оревите, семките, спанаќот, зрнестите растенија и бананите. Потребата од магнезиум се зголемува при конзумацијата на алкохол и при постоењето на стрес.

Прочитајте и...  Кејт Аптон: Бебето ми е поважно од слабеењето!

Цинк

Се содржи претежно во пченкарните производи, овесните снегулки, морските производи, црниот дроб и пченичните никулци. Комбинирајте ги со млеко.

Прочитај повеќе

За мирна ноќ: Совети како да го олесните спиењето со затнат нос

Слободен Печат

Колку поекстремно, толку повпечатливо: Вака се облекуваа на „Греми“ наназад низ годините (ФОТО)

Слободен печат

Како да измамите насмевка кај бебињата?

Слободен печат

Хороскопот открива: Која е идеалната професија за вас

Слободен печат

Научно докажано: Доколку имате миленик вие сте добар човек!

Слободен печат

Зошто жените изневеруваат: Се чини дека за тоа е виновна биологијата!

Слободен печат

Остави Коментар

nine − 8 =

Прочитај повеќе

Наши миленици: МИСИ

Слободен печат

Најстарата манекенка и во 9-та деценија остава без здив

Слободен печат

Кејт Аптон: Бебето ми е поважно од слабеењето!

Слободен печат

Мафини со смрзнато овошје

Слободен печат

„Игра на тронови“: Нова серија за разочараните фанови

Слободен печат

Време е да раскинете? Можеби ова ќе ви помогне!

Слободен печат