Еве како некои сопственици им помагаат на своите кучиња во летните горештини: 4 докажани комбинации за разладување за домашни миленици

Фото: Pexels/ Bruno Cervera

Кога сонцето почнува да гори во лето и ги загрева домовите до тој степен што дури и ноќе температурите не паѓаат под 20 степени Целзиусови, сопствениците на домашни миленици пробуваат различни начини да ги разладат своите љубимци што е можно побрзо и најдобро.

Има климатизери и вентилатори, ладна вода за пиење, ролетни кои ја затемнуваат просторијата во која престојуваат кучињата, па дури и базени за освежување, но изгледа дека на домашните миленици сепак им треба нешто „свое“.

„Криопротектор“ во форма на ѓердан или марама

 

Во периодот на големи горештини, кучето со големо задоволство ќе носи марама за ладење или широка јака со механизам за ладење околу вратот.

Кучињата не се потат како луѓето, па шалот или јаката за ладење е одлична идеја. Овој предмет се чува во фрижидер, а потоа се става околу вратот на кучето. Бидејќи скоро сите такви предмети се прицврстени со клип, лесно се монтираат и не го попречуваат миленичето. Изработени се од пријатни, меки и лесни материјали и не го оптоваруваат вратот на животното при трчање или одење. Речиси сите криопротектори кои се закачени околу вратот на миленикот не содржат етилен гликол (обично состојка во антифризот), па ако кучето го лиже овој производ, нема да му наштети на неговото здравје.

Пред да излезете надвор со вашето куче, нека „вежба“ да носи предмет за ладење дома

 

Производи изработени од памучни материјали: тие се природни, не вршат никаков притисок врз миленичето и не го ограничуваат, имаат одлична вентилација и штитат од несаканите ефекти на сонцето (ако навистина треба да го извадите животното во најжешко дел од денот).

Ленено платно

Исто како што во лето луѓето сакаат ленена гардероба, се препорачува да набавите предмети од овој природен материјал за вашето домашно милениче, кои тој ги користи секој ден. Ленот има ниска топлинска спроводливост и не го загрева телото, а патем е многу издржлив за носење, па може да се користи за перници, кревети, па дури и облека за кучиња, како одлична превенција од топлотен удар.

Ладна перница

 

Кучињата во летниот период поголемиот дел од денот го поминуваат дома, што не значи дека се заштитени од топлотен удар, доколку во домот е исклучително жешко. Ладните перници се препорачуваат за ладење на домашните миленици, а може да се постават каде било во домот, од кревет до фотелја до под. Некои влошки за ладење имаат алуминиумска фолија на задната страна која ја одржува саканата температура. Овие предмети се направени од силен и издржлив материјал и се лесни за одржување.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот