Еве како децата ќе ве послушаат „од прва“

Совети кои ќе ви помогнат како детето да ве слушне веднаш откако првпат нешто ќе му кажете…

Телевизорот или своите пријатели ги слушаат без проблем, но кога вие нешто ќе им кажете како да зборувате на ѕид? Тоа се нарекува селективно слушање и за среќа, проблемот релативно едноставно може да се реши.

Психологот Мишел Борба нуди неколку совети кои ќе ви помогнат детето да ве слушне веднаш по првото кажување.

Пред се, мора да се погрижите на детето да му дадете добар пример што значи и самите да бидете добри слушатели и да реагирате кога детето нешто ќе ви зборува. Потоа, обратете му се на детето со почитување. Кога тоа ќе го усвоите, следува следниот модел:

Прво, на детето привлечете му го вниманието, а дури потоа зборувајте. На некои деца ќе им треба предупредување, особено на момченцата, кои потешко го насочуваат вниманието од својата игра кон вас.

Прочитајте и...  Три причини зошто никогаш не смеете фа ги решавате туѓите проблеми!

– Уште еден многу практичен совет е да го намалите гласот, а не да го повишувате! Децата не се навикнати да зборувате смирено и нежно, па затоа веројатно дека попрво ќе реагираат, тврди Борба.

Штом го придобиете вниманието на детето, кажете му да ве гледа во очи. Вашите упатства треба да бидат јасни и кратки. Понекогаш е доволен само еден збор. Зборувајте помалку, а не повеќе, советува Борба.

Ка крај, замолете го детето да ви повтори што сте рекле, за да знаете дека сватило што барате од него.

Уште една важна работа – кога ќе го направи тоа што сте го барале, наградете го со прегратка или со зборови за охрабрување и пофалба, така на децата ќе им помогнете да станат среќни, здрави и одговорни.

Прочитајте и...  „Брена ми е пријателка, Цеца не е во таа група“: Здравко Чолиќ откри што мисли за колешките... (ФОТО)

Прочитај повеќе

Се соблече најзгодната девојка од групата „Hurricane“ и го запали Инстаграм! (ФОТО)

Слободен Печат

Елена Ристеска со нова песна посветена за својот покоен татко, но и реклама за „ЕРА“

Слободен Печат

Брена и оваа година покажа топ линија во бикини: Пејачката со јахтата плови околу Европа! (ФОТО)

Васко Спасоски

Јелена Карлеуша ја освои Анталија: Пејачката повторно изненади со изборот на бикини! (ФОТО)

Слободен Печат

Ева Лонгорија има 45 години, дете и тело од соништата: Актерката се пофали со фигурата (ФОТО)

Слободен Печат

Норт Вест одлучи со кого ќе живее: Семејството Кардашијан во турбулентен период!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најпознатата модна блогерка ја покажа својата неверојатна фигура во спортско издание! (ФОТО)

Слободен Печат

Млади, згодни, пеат-растураат: Овие македонски пејачки се иднината на нашата естрада! (ФОТО)

Васко Спасоски

Анастасија Ражнатовиќ едвај чека прилика да се разголи: Погледнете во какво бикини позира! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ова се 5-те најчести лаги кои жените ги користат во кревет!

Слободен Печат

„Брена ми е пријателка, Цеца не е во таа група“: Здравко Чолиќ откри што мисли за колешките… (ФОТО)

Васко Спасоски

Од танцот на пејачката Едита нема да ви биде добро: Таа го спушти телефонот подолу и … (ВИДЕО)

Васко Спасоски