Еве како да ја задржите топлината во вашиот дом

Бидејќи овие денови времето надвор е се поладно и поладно, имаме потреба што повеќе да останеме во убаво затоплениот дом. Сите ние немаме можности да го засилиме греењето (а оние кои имаат, му штетат на домашниот буџет), па затоа ви носиме листа на чекори кои ќе ви помогнат да го одржувате вашиот дом подолго време потопол.

Под прозорците и вратите поставете ќебиња, па на овој начин ќе излегува помалку топлина од вашиот дом.

На радијаторите можете да вградите автоматски термостат, кој температурата во воздухот постојано ќе ја одржува на исто ниво.

Над радијаторот кој се наоѓа под прозорот поставете алуминиумска фолија. Па така, топлината ќе биде насочена кон просторот, а не кон ѕидот под прозорот.

Прочитајте и...  Најголемите заблуди во хороскопот: Овие особини ги толкуваме сосема погрешно

Ако поставите штица над радијаторот, тоа ќе преставува препрека топлиот воздух да излегува низ прозорот. Исто така, радијаторите не смеете да ги засолнувате со завеси и мебел.

Избегнувајте прозорците или вратата од терасата да ги оставате подотворени, бидејќи на тој начин топлината од просторијата излегува, а воздухот е се понеквалитетен. Наместо тоа, проветрувајте ја собата неколку пати во денот.

Спуштањето на ролетните, исто така, може да овозможи топлината подолго време да остане во просторијата.

Доколку надвор е ладно, но сепак сончево, тргнете ги завесите за природната топлина да навлезе во вашиот дом.

Многу енергија се троши со загревање на ладни простории. Подобро обидете се температурата во собата да ја одржувате еднаква во текот на целиот ден – преку ден околу 20, а навечер околу 15 степени.

Прочитајте и...  Десет брилијантни писатели на кои им била ускратена Нобеловата награда!

На паркетот или ламинатот ставете тепих – ќе ви послужи како изолација која ќе го спречи губењето на топлината во подот.

После печењето нешто во рерна, оставете ја вратичката отворена, за додатно да ја загрее ладната просторија.

Прочитај повеќе

Ѕвездата од серијата „Бубалици“ призна дека никогаш не ја гледала серијата и дека имала мали „чудни“ ритуали

Слободен печат

Двејн Џонсон му се обрати на Доналд Трамп: Каде се наоѓаш, каде е нашиот лидер да пружи рака на скршената држава? (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Мета – американскиот милијардер: Оваа „дипфејк” снимка го преплави интернетот во Русија (ВИДЕО)

Слободен печат

Тупурковски: Есма сакаше да ни ја препише куќата (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Принцот Чарлс: Се извлеков, имав голема среќа

Слободен печат

Најжешкиот танц на Анастасија Ражнатовиќ досега: Новопечената тетка замеша со задникот! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѕвездата од серијата „Пријатели“ ја загуби битката со ракот – Почина во домот на најдобрата пријателка

Слободен печат

Беквалац го одржа првиот настап по пандемијата: На публиката и приреди ноќ за паметење! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сара Џесика Паркер заврши на суд – Нејзината работничка ја обвини дека е лоша газдарица!

Слободен печат

Дани Димитровска е вистински доказ дека годините се само бројка: Погледнете колку полни денес! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кајли Миног повеќе заработува од продажба на производи отколку од пеење: На патот и стои само – Кајли!

Слободен печат

Четири успешни приказни со пораки за безбедност на работното место – Заштитата е на прво место! (ВИДЕО)

Васко Спасоски