9.2 C
Скопје

ЕВЕ ГИ СИТЕ убави фустани на убавата наша Тамара и на дизајнерката Силвија – Алшар

Мораше да побара друга креација со што загубивме сите како дизајнери и најмногу македонската мода, вели дизајнерката Силвија Михајловска.

Ја видовте Тамара Котевска (нашата корежисерка на документарецот „Медена земја“) во овие преубави модни креации? Ние штом ја видовме веднаш ја контактиравме модната дизајнерка, Силвија Михајловска – Алшар.

– Мојата соработка со Тамара започна спонтано и направивме едно бело, асиметрично фустанче со цртеж, како на плакатот за „Медена земја“, во соработка со „Ива креатива“. Тамара го носеше фустанот на повеќе настани за промоција на филмот. Потоа, носеше и фустан во црвена нијанса за доделување награди во Лос Анџелос. На мое огромно задоволство, добив можност да ѝ направам и две креации наменети за предоскаровските случувања, ама за жал, не и за главната вечер, бидејќи продуцентите веќе беа договорени со друга дизајнерка, која инсистираше целосниот изглед на тимот да биде исклучително со нејзин дизајн. Идеите за креациите, потекнале од Тамара и од нејзината посета на Индија, кога многу ѝ се допаднале фустаните што ги носеле жените таму, модерни варијанти на нивната традиционална облека – вели Силвија и објаснува дека фустаните кои ги направиле се, всушност, модерна и свечена варијанта на индиското сари.

Силвија вели дека по идеја на Тамара, тие се збогатени со вез од свилен конец, со стилизирани гранки од дрво и со помодерна верзија на појас со цртеж инспириран  од сликарот Кит Харинг, уметник кого самата често го употребува во нејзините креации.

Прочитајте и...  ФОТО | Биле страв и трепет и никој не можел да ги надмудри како војни стратези: Ова се најмоќните кралици воини

– И јас и Тамара сме многу задоволни од тоа како испаднаа креациите, особено затоа што ги направивме за многу кратко време и без никакви проби. На мое искрено жалење два дена пред настанот Тамара мораше да побара друга креација и не носеше македонски дизајн. Сепак таа е личност со огромна внатрешна и надворешна убавина, бескрајно талентирана, водена од цврсти принципи и едноставни, но големи човечки мудрости како во нејзиниот филм и заблеска на црвениот тепих правејќи нè сите бескрајно горди.

Инаку, на оскаровската вечер, фустан од „Алшар“ носела и мајката на Тамара, Весна Котевска. Станува збор за макси црн фустан со трендовски ракави од тантела. И сопругата на Атанас, Маријана, која беше во креација од колекцијата „Калеш Анѓа“, изработена од свилено црвено кадифе.

Прочитајте и...  ФОТО: Сузана Турунџиева и Атиџе низ главниот град кај „скопските пчели“

Поврзани вести

Со следниот тест откријте колку е стар вашиот мозок и како работи

Слободен печат

Весна Петрушевска: Никој не прашува како жртвата на сексуално насилство ќе се крене на нозе

Ј.К.Д.

ФОТО | Биле страв и трепет и никој не можел да ги надмудри како војни стратези: Ова се најмоќните кралици воини

Слободен печат

ФОТО: Сузана Турунџиева и Атиџе низ главниот град кај „скопските пчели“

М.Р

Лари Кинг пред олтарот застана осум пати со седум жени, една од нив ја запросил во болничка соба

Слободен печат

Бајага напиша химна на храброста: Ѝ ја посвети „Не си сама“ на Милена Радуловиќ

Слободен печат

Остави Коментар