ЕВЕ ГИ СИТЕ убави фустани на убавата наша Тамара и на дизајнерката Силвија – Алшар

Мораше да побара друга креација со што загубивме сите како дизајнери и најмногу македонската мода, вели дизајнерката Силвија Михајловска.

Ја видовте Тамара Котевска (нашата корежисерка на документарецот „Медена земја“) во овие преубави модни креации? Ние штом ја видовме веднаш ја контактиравме модната дизајнерка, Силвија Михајловска – Алшар.

– Мојата соработка со Тамара започна спонтано и направивме едно бело, асиметрично фустанче со цртеж, како на плакатот за „Медена земја“, во соработка со „Ива креатива“. Тамара го носеше фустанот на повеќе настани за промоција на филмот. Потоа, носеше и фустан во црвена нијанса за доделување награди во Лос Анџелос. На мое огромно задоволство, добив можност да ѝ направам и две креации наменети за предоскаровските случувања, ама за жал, не и за главната вечер, бидејќи продуцентите веќе беа договорени со друга дизајнерка, која инсистираше целосниот изглед на тимот да биде исклучително со нејзин дизајн. Идеите за креациите, потекнале од Тамара и од нејзината посета на Индија, кога многу ѝ се допаднале фустаните што ги носеле жените таму, модерни варијанти на нивната традиционална облека – вели Силвија и објаснува дека фустаните кои ги направиле се, всушност, модерна и свечена варијанта на индиското сари.

Силвија вели дека по идеја на Тамара, тие се збогатени со вез од свилен конец, со стилизирани гранки од дрво и со помодерна верзија на појас со цртеж инспириран  од сликарот Кит Харинг, уметник кого самата често го употребува во нејзините креации.

Прочитајте и...  Направил сам куќа и базен од кал користејќи наједноставен алат: Погледнете како му успеа! (ВИДЕО)

– И јас и Тамара сме многу задоволни од тоа како испаднаа креациите, особено затоа што ги направивме за многу кратко време и без никакви проби. На мое искрено жалење два дена пред настанот Тамара мораше да побара друга креација и не носеше македонски дизајн. Сепак таа е личност со огромна внатрешна и надворешна убавина, бескрајно талентирана, водена од цврсти принципи и едноставни, но големи човечки мудрости како во нејзиниот филм и заблеска на црвениот тепих правејќи нè сите бескрајно горди.

Инаку, на оскаровската вечер, фустан од „Алшар“ носела и мајката на Тамара, Весна Котевска. Станува збор за макси црн фустан со трендовски ракави од тантела. И сопругата на Атанас, Маријана, која беше во креација од колекцијата „Калеш Анѓа“, изработена од свилено црвено кадифе.

Прочитајте и...  Ринго Стар го слави 80-от роденден - Честитки му пристигнаа и од вселената!

Прочитај повеќе

Карлеуша го „запали“ Инстаграм! Пејачката во провокативно мини бикини (ВИДЕО)

Слободен Печат

Актерката Миа Фероу проговори за состојбата на својата ќерка: Сега сите се добро, но тоа беше тешка борба во која Ковид е брутален!

Слободен Печат

Гледањето порно филмови со партнерот е возбудливо, а докторите сега велат дека е и препорачливо!

Слободен печат

Дајан Китон (74) ги откри своите омилени стајлинзи: Таа е вистинска икона на стилот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Џони Деп го тужеше британскиот таблоид „The Sun“: Ме клеветеа дека сум насилник и ми ја уништија кариерата!

Слободен Печат

Жените во овие хороскопски знаци се најсурови!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ринго Стар го слави 80-от роденден – Честитки му пристигнаа и од вселената!

Слободен печат

Дејвид Швимер ја откри вистината за продолжението на „Пријатели“: Еве кога ќе се снима новата епизода! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дневна соба над Егејското море: Само доколку имате доволно храброст ќе седнете на овој двосед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Направил сам куќа и базен од кал користејќи наједноставен алат: Погледнете како му успеа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ви се насобрал стар леб? Денес за вечера подгответе ја оваа сочна и мека пита која се топи во устата (ВИДЕО)

Слободен печат

Црвени намирници за балансирана исхрана

Слободен печат