Евакуирани повеќе стотици жители на регионот Кантербери, во Нов Зеланд

epa07347009 Local residents wade through flood water in the suburb of Hermit Park in Townsville, Queensland, Australia, 06 February 2019. Residents have begun cleaning up after days of torrential rain and unprecedented water releases from the city's swollen dam, sending torrents of water down the Ross River and into the city, swamping roads, yards and homes. EPA-EFE/DAN PELED AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Спасувачите прават фантастична работа вредна злато, изјави еден земјоделец, кого војската го извлекла од надојдената реката.

Стотици лица денеска беа евакуирани од своите поплавени домови од надојдената река Ашбуртон, по обилните дождови во регионот на Кантербери на Нов Зеланд.

Американските медиуми пренесуват дека локалните власти прогласија вонредна состојба затоа што викендов во некои области паднаа повеќе од 40 сантиметри дожд, а армијата со хеликоптери помогна во евакуација на повеќе од 50 лица.

-Спасувачите прават фантастична работа вредна злато, изјави еден земјоделец, кого војската го извлекла од надојдената реката.

Видео на денот