Еурофарм Пелистер со триумф над Металург на струшкиот турнир!

Заврши првиот ден на 48 традиционален меѓународен ракометен турнир во Струга, беа одиграни вкупно три натпревари и на сите имаше победници на отвореното игралиште „Горан Попоски Бабец“.

Во првиот меч играчите на Прилеп славеа против домаќинот Струга со резултат 32:28, а во вториот дуел Охрид минимално триумфираше над Бутел со 25:24.

На последната дерби пресметка Еурофарм Пелистер со 24:22 беше подобар од составот на Металург. Битолчани воглавно го контролираа резултатот, константно имаа три-четири голови разлика, а во еден момент предноста достигна и плус пет.

Кај стрелците во победничките редови Кушан петпати се запиша во листата на стрелците, а на спротивната страна по четири имаа Канкараш, Серафимов и Потиќ.

На вториот ден в четврток (13 август) од 17.15 часот Бутел ќе го игра и вториот натпревар на турнирот против Еурофарм Пелистер 2, потоа од 19.15 часот Металург ќе се обиде да дојде до првата победа против Прилеп, а актуелниот европски шампион Вардар ја има фаворитската улога против Охрид.

Прочитајте и...  Пеп Гвардиола конечно си најде дефанзивец, Диаш за 55 милиони евра се сели во Сити

Прочитај повеќе

Ла Лига: На теренот нема проблеми за Барселона, ја потопија „жолтата подморница“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Серија А: Роналдо ја спаси „старата дама“ во Рим (ВИДЕО)

Слободен печат

Филмска приказна за ММА шампионот: Го малтретираа на училиште, а сега тој им се смее на Фејсбук

Слободен печат

РОЛАН ГАРОС: Финалистот од Рим му препушти само четири гема на Кецмановиќ

Слободен печат

Мурињо во елемент по лакрдијата со ВАР, легенда на Ливерпул бара негово укинување

Слободен печат

Елмас и Наполи ги уништија Пандев и Џенова (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Каква шлаканица за Пеп и „граѓаните“, Лестер им пукна петарда среде Манчестер

Слободен печат

Шоу на Суарез, два гола на дебито за Атлетико Мадрид (ВИДЕО)

Слободен печат

Европскиот шампион демолиран од Хофенхајм, прими четири парчиња (ВИДЕО)

Слободен печат

Идентични триумфи на скопските и тетовските „црвено-црни“

Слободен печат

МОТО ГП: Квартараро ја „покори“ Каталонија

Слободен печат

Лидс и Алиоски се фантастични во Премиер лигата, го зедоа скалпот и на Шефилд

Слободен печат