ЕУ воведе санкции против Белорусија

Лидерите на ЕУ ги повикаа сите авиокомпании со седиште во ЕУ да избегнуваат летање над Белорусија и одлучија да воведат санкции за официјални лица вклучени во пренасочување на летовите.

Европската унија ќе воведе санкции кон Белорусија поради апсење на опозициски активист. Според санкциите, се забранува за употреба на воздушниот простор и аеродромите на ЕУ за белоруските авиокомпании.

Белоруските власти пренасочија ирски патнички авион кон Минск, наводно поради закана со бомба, и го уапсија опозицискиот активист и новинар, 26-годишниот Роман Проташевиќ и неговата девојка.

Проташевиќ е ко-основач на каналот во апликацијата Телеграм, што е клучно за размена на информации меѓу противниците на претседателот на претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко.

Лидерите на ЕУ ги повикаа сите авиокомпании со седиште во ЕУ да избегнуваат летање над Белорусија и одлучија да воведат санкции за официјални лица вклучени во пренасочување на летовите.

Видео на денот